23:04
28/04/2024

23:04
28/04/2024

Βαθμολογία πλέι άουτ Super League: Κερδισμένος ο Παναιτωλικός, ανάσα για Βόλο – Παραμένει στην τελευταία θέση ο ΠΑΣ Γιάννινα

Φάση από το Παναιτωλικός-Πανσερραϊκός για τα πλέι άουτ της Super League / Φωτογραφία: EUROKINISSI

16.03.2024
22:50
Τελευταία ενημέρωση: 17/03/2024 • 11:11
Αποτελέσματα, βαθμολογία και επόμενη αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League

Με τέσσερις αναμετρήσεις ξεκίνησαν σήμερα (16/3) τα πλέι άουτ της Super League.

«Άσχημη» ήττα 3-2 από τον Ατρόμητο στις καθυστερήσεις γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα, στην πρεμιέρα του στα πλέι άουτ της Super League. Οι Ηπειρώτες έφτασαν πολύ κοντά σ’ ένα θετικό αποτέλεσμα στο Περιστέρι, ωστόσο, το τέρμα του Βέργου στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε το «τρίποντο» στους γηπεδούχους και διατήρησε τους φιλοξενούμενους στην τελευταία θέση.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα play outs ο Βόλος, καθώς επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Ο Κόμπα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 63ο λεπτό, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Γκαρσία διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα της Μαγνησίας.

Με το «λευκό» 0-0 ολοκληρώθηκε η «μάχη» της Κηφισιάς με τον ΟΦΗ στο «Μ. Κρητικόπουλος» της Καισαριανής στο δεύτερο ματς, χρονικά, της πρεμιέρας των play outs. Το εν λόγω αποτέλεσμα, σε συνδυασμό με την επικράτηση του Βόλου επί του Αστέρα, δεν άφησε ικανοποιημένη καμία από τις δύο ομάδες.

Σημαντική νίκη στη «μάχη» της αποφυγής των δύο τελευταίων θέσεων των play outs πήρε ο Παναιτωλικός. Η ομάδα του Αγρινίου επικράτησε 3-0 του Πανσερραϊκού στην πρεμιέρα τους στο μίνι πρωτάθλημα, ανέβηκε στην 5η θέση της ειδικής βαθμολογίας, είναι στο +1 από Βόλο και Κηφισιά, αλλά και στο -3 από τον ΟΦΗ που είναι μία θέση πιο πάνω.

Τα αποτελέσματα

• Αστέρας Τρίπολης – Βόλος 0-2 (63′ Κόμπα, 69′ Γκαρσία)
  • Κηφισιά – ΟΦΗ 0-0
  • Ατρόμητος – ΠΑΣ Γιάννινα 3-2 (37′ Γκονζάλες, 61′ Τζαβέλλας, 95′ Βέργος – 49′ Παμλίδης, 85′ Εραμούσπε)
  • Παναιτωλικός – Πανσερραϊκός 3-0 (26′ Χουάνπι, 34′ Μαυρίας, 93′ Λομόνακο)