Κύπελλο Ελλάδος: Το πάλεψε η ΑΕΚ, αλλά ο Ολυμπιακός πέρασε (76-70) στον τελικό

Ολυμπιακός - ΑΕΚ Κύπελλο Ελλάδος / Φωτογραφία: Eurokinisi

18.02.2022
22:00
Τελευταία ενημέρωση: 19/02/2022 • 9:39
Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας της ΑΕΚ με 76-70 στο Ηράκλειο της Κρήτης

Βγήκε το ζευγάρι του τελικού στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος στο Ηράκλειο, καθώς ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ στο δεύτερο ημιτελικό του θεσμού με 76-70.

Έτσι πέρασαν οι «ερυθρόλευκοι» στον τελικό, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό, ο οποίος νίκησε τον Προμηθέας Πάτρας, την προσεχή Κυριακή στις 17:00.

Η ΑΕΚ πάλεψε στον ημιτελικό, αλλά η ομάδα του Πειραιά ήταν καλύτερη στο παρκέ, χωρίς να παίξει κάποιο καλό μπάσκετ όπως στη Euroleague, και στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να πάρει μία καλή διαφορά και να φτάσει στη νίκη στο τέλος του ημιτελικού.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παρκέ και μπόρεσε να πάρει και το προβάδισμα με την ολοκλήρωσή του, με σκορ 16-18. Όμως στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πιο σκληρή άμυνα και δεχόμενοι μόνο 11 πόντους μπόρεσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 32-29.

Όταν οι ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα την τρίτη περίοδο του ημιτελικού, ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και αμέσως έφτασε στο +16 με σκορ 56-40! Παρά το γεγονός πως οι Πειραιώτες ξέφυγαν, η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω και 1,5 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα κατάφερε να φτάσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός ανέβασε το ρυθμό του και κράτησε τη νίκη, φτάνοντας στο τελικό 76-70.

Και την Κυριακή στις 17:00 στην Κρήτη, θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 76-70

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-29, 56-42, 76-70.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 6 (2/8 τρίποντα), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 7 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 11 (7 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 15 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πείντεζης, Παπανικολάου 16 (2/8 τρίποντα), ΜακΚίσικ.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 4 (1/11 σουτ, 12 ασίστ), Φλιώνης 18 (5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πετρόπουλος 3 (1/5 τρίποντα), Γκρίφιν 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καρλής, Μαυροειδής 4, Κουζέλογλου 4 (4 ριμπάουντ), Χάμερ 26 (9/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα).