11:03
23/04/2024

11:03
23/04/2024

Κύπελλο Ελλάδος: Στο ημίχρονο «ξύπνησε» και πέρασε (68-85) στον τελικό ο Παναθηναϊκός

Προμηθέας Πάτρας - Παναθηναϊκός Κύπελλο Ελλάδος / Φωτογραφία: Eurokinisi

18.02.2022
19:05
Τελευταία ενημέρωση: 18/02/2022 • 22:33
Τελείωσε ο πρώτος ημιτελικός για το Κύπελλο Ελλάδος και ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση για τον τελικό απέναντι στον Προμηθέα

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να έμεινε πίσω με 14 πόντους από τον Προμηθέα Πάτρας στον πρώτο ημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδος, αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τελικό επικρατώντας με 68-85!

Οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο δεν παρουσιάστηκαν καθόλου συγκεντρωμένοι και έδωσαν στην ομάδα της Πάτρας το δικαίωμα να ελπίζει σε κάτι καλό στον αγώνα. Φυσικά ο Προμηθέας το εκμεταλλεύτηκε και έφτασε να προηγείται ακόμη και με 14 πόντους!

Όμως στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε εντελώς, αν και από το τελευταίο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου είχε αρχίσει να αλλάζει…

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν κακός σε όλους τους τομείς. Δεν είχε καθόλου καλό πρόσωπο στην άμυνά του, ενώ και στην επίθεση ήταν αρκετά άστοχος. Αντιθέτως ο Προμηθέας έπαιξε καλό μπάσκετ και κατάφερε να προηγηθεί με 27-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Πάτρας συνέχισε το καλό μπάσκετ και οι «πράσινοι» την αστοχία τους. Αυτό όμως μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, καθώς στη συνέχεια βρήκε το ρυθμό του ο Παναθηναϊκός και μείωσε στον πόντο στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με σκορ 39-38.

Από εκεί και πέρα στο δεύτερο ημίχρονο σαν να φαινόταν από την αρχή ότι είχαν τελειώσει τα πάντα. Ο Νέντοβιτς βρήκε το ρυθμό του και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε… μπροστά!

Στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα 8 πόντων και το ματς τελείωσε με το +17 του Παναθηναϊκού, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – ΑΕΚ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 68-85

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 39-38, 50-58, 68-85.

Προμηθέας Πάτρας (Ζούρος): Ρέι 19 (8/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 4 (6 ασίστ), Χαντ 6 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 14 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Σίμπσον 11 (1/5 τρίποντα), Άντριτς 9 (1), Μπαζίνας 2, Τανούλης.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 12 (2), Παπαγιάννης 12 (6/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Κασελάκης (4 ασίστ), Γουάιτ 12 (7 ριμπάουντ), Γιόβιτς (0/4 τρίποντα), Νέντοβιτς 17 (2/5 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 κλεψίματα), Έβανς 15 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας 6 (2), Σαντ Ρος 8 (1).