18:06
15/05/2024

18:06
15/05/2024

Europa League: Η Σεβίλλη διέλυσε (3-0) την Αϊντχόφεν, έμεινε στο (1-1) κόντρα στη Ναντ η Γιουβέντους (βίντεο)

Η Σεβίλλη κέρδισε την PSV σε ματς για τους «16» του Europa League / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

17.02.2023
00:00
Τελευταία ενημέρωση: 17/02/2023 • 9:08
Τα αποψινά αποτελέσματα του Europa League

Οκτώ ματς είχε το αποψινό πρόγραμμα του Europa League.

Στα τέσσερα παιχνίδια που ολοκλήρωσαν τη φάση των «16» του Europa League ξεχώρισαν η νίκη της Σεβίλλης με 3-0 επί της Αϊντχόφεν, ενώ η Γιουβέντους έμεινε στο 1-1 με την Ναντ.

Στα άλλα ματς η Μονακό πήρε μεγάλο διπλό στη Γερμανία, κόντρα στη Λεβερκούζεν, με 2-3, ενώ η Σπόρτινγκ Λισαβόνας και η Μίντιλαντ ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Η Γιουβέντους «κόλλησε»

Οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά στο ματς και άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό, όταν από μία τρομερή σέντρα του Ντι Μαρία ο Κιέζα έβγαλε μόνο του τον Βλάχοβιτς και ο Σέρβος από κοντά δεν αστόχησε για το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γάλλοι πίεσαν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 60΄, με τον Μπλας να φεύγει στην αντεπίθεση και να σκοράρει, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Οι Ιταλοί είχαν ευκαιρίες για να πάρουν ξανά το προβάδισμα αλλά δεν τα κατάφεραν, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι, ενώ φωνάζουν και για ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις για χέρι μέσα στην περιοχή, το οποίο δεν τους δόθηκε, καθώς ο διαιτητής έκρινε πως ο Μπρέμερ έχει κάνει φάουλ στον αντίπαλό του και δεν τον άφησε να πηδήξει για να πάρει την κεφαλιά.

Άνετη η Σεβίλλη

Την ίδια ώρα, η Σεβίλλη χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα επικράτησε της Αϊντχόφεν με σκορ 3-0 και έτσι βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στη φάση των «16» του Europa League.

O Eν Νεσίρι άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Ανδαλουσίας στο 45+2, για να έρθει ο Οκάμπος στο 50′  και να κάνει το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα (55′), ο Οκάμπος άλλαξε ρόλο και με μία φοβερή ασίστ με το τακουνάκι, έστρωσε τη μπάλα στον Γκουντέλι και αυτός με δυνατό σουτ έκανε το 3-0, σκορ που έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Europa League: Ξεχώρισε η μάχη στη Βαρκελώνη

Στα ματς που έγιναν νωρίτερα Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμειναν στο 2-2 στο «Καμπ Νου», στο ματς της βραδιάς στο Europa League.

Στα υπόλοιπα ματς της βραδιάς η Σάλτσμπουργκ κέρδισε με 1-0 την Ρόμα, ο Άγιαξ έμεινε στο 0-0 με την Ουνιόν Βερολίνου και η Σαχτάρ επικράτησε με 2-1 της Ρέν.

Europa League: Αναλυτικά τα σκορ

• Μπαρτσελόνα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2
  • Σάλτσμπουργκ-Ρόμα 1-0
  • Άγιαξ-Ουνιόν Βερολίνου 0-0
  • Σαχτάρ-Ρεν 2-1
  • Λεβερκούζεν – Μονακό 2-3
  • Γιουβέντους – Ναντ 1-1
  • Σεβίλλη – Αϊντχόφεν 3-0