03:00
03/05/2024

03:00
03/05/2024

Eurobasket 2022: Μετά τον Γκάλη, ο Αντετοκούνμπο έγινε ο τρίτος Έλληνας που πετυχαίνει τουλάχιστον 41 πόντους σε ένα ματς (βίντεο)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο / Φωτογραφία: FIBA

06.09.2022
23:34
Τελευταία ενημέρωση: 07/09/2022 • 8:17
Σπουδαίο επίτευγμα για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο

Μία ακόμα σπουδαία επίδοση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος έγινε ο 12ος διαφορετικός παίκτης στην ιστορία που πετυχαίνει τουλάχιστον 41 πόντους σε έναν αγώνα Eurobasket!

Με τους 41 πόντους που είχε (με 13/16 δίποντα!) κόντρα στην Ουκρανία, ο Greek Freak μπήκε στη σχετική λίστα που περιλαμβάνει σπουδαία ονόματα. Μεταξύ αυτών βρίσκονται δύο Έλληνες, οι τεράστιοι Νίκος Γκάλης που είναι δεύτερος στη λίστα αυτή και Γιώργος Κολοκυθάς, αλλά και ο Ντιρκ Νοβίτσκι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο «γκάνγκστερ» έχει πετύχει τουλάχιστον 40 πόντους σε 6 διαφορετικά ματς στην ιστορία του Eurobasket! Από τα δεκάδες ασύλληπτα που έκανε στο γήπεδο τότε ο Νίκος Γκάλης, εκείνο που εντυπωσίαζε όλο τον κόσμο ήταν η εξωπραγματική αλτικότητα και η δυνατότητά του να κάνει τριπλή προσποίηση στον αέρα πριν ρίξει το σουτ. Μια από αυτές τις «πιρουέτες» του από τον τελικό του 1987, έχει καταγραφεί στην ιστορία:

Επίσης, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγινε ο πρώτος παίκτης από το 2001 που φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με μίνιμουμ 40 πόντους μετά τον Ντιρκ Νοβίτσκι.

Αναλυτικά οι κορυφαίες επιδόσεις στην ιστορία του Eurobasket:

• 63 πόντοι-Έντι Τερέις (Βέλγιο) VS. Αλβανία (1957)
  • 46 πόντοι-Νίκος Γκάλης (Ελλάδα) VS. Σουηδία (1983)
  • 44 πόντοι-Μίκι Μπέρκοβιτς (Ισραήλ) VS. Τουρκία (1975)
  • 44 πόντοι-Ντορόν Τζάμσι (Ισραήλ) VS. Ρουμανία (1987)
  • 44 πόντοι-Νένταντ Μάρκοβιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) VS. Λετονία (1997)
  • 43 πόντοι-Γιώργος Κολοκυθάς (Ελλάδα) VS. Ισπανία (1967)
  • 43 πόντοι-Ντιρκ Νοβίτσκι (Γερμανία) VS. Ισπανία (2001)
  • 43 πόντοι-Εμιλιάνο Ροντρίγκεθ (Ισπανία) VS. Ολλανδία (1967)
  • 42 πόντοι-Κόστελ Τσερνάτ (Ρουμανία) VS. Ισραήλ (1975)
  • 42 πόντοι-Λάντισλαβ Ντέμσαρ (Γιουγκοσλαβία) VS. Αλβανία (1947)
  • 41 πόντοι-Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς (Γιουγκοσλαβία) VS. Λιθουανία (1995)
  • 41 πόντοι-Γιάννης Αντετοκούνμπο (Ελλάδα) VS. Ουκρανία (2022)

Δείτε παρακάτω ένα από τα εντυπωσιακά στιγμιότυπα του αποψινού αγώνα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο:

Τα Highlights του αγώνα της Εθνικής Μπάσκετ

Η «γαλανόλευκη», παρόλο που ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και ξέφυγε στο σκορ, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα. Οι Ουκρανοί έβρισκαν λύσεις με πόντους κοντά στη ρακέτα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και έκλεισαν το ημίχρονο στο +7.

Η τρίτη περίοδος όμως ήταν αυτή που έδωσε την εκτόξευση στην Ελλάδα. Ο Αντετοκούνμπο (41 πόντους) με προσωπικό ξέσπασμα και με τις δημιουργίες του Καλάθη (7 ασίστ) και το σκοράρισμα του Ντόρσει (13 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο όλοι) έδωσαν τη δυνατότητα στην Εθνική μας να κλείσει το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 32-11 και να δείξει ποιος είναι το… αφεντικό της αναμέτρησης και του ομίλου.