00:53
15/05/2024

00:53
15/05/2024

Eurobasket 2022: Με διαστημικό Αντετοκούνμπο η Εθνική μπάσκετ κέρδισε (99-79) την Ουκρανία και την πρώτη θέση στον όμιλο (βίντεο)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο Ελλάδα-Ουκρανία / Φωτογραφία: FIBA

06.09.2022
19:49
Τελευταία ενημέρωση: 07/09/2022 • 0:03
Εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλο η Εθνική μπάσκετ

Με τρομερή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι εξωπραγματικός, η Εθνική μπάσκετ κέρδισε με 99-79 την Ουκρανία και εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου.

Φοβερός ο «Greek Freak», ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 41 πόντους, Καλάθης και Ντόρσεϊ ακολούθησαν στο σκοράρισμα με 13 πόντους έκαστος.

Η καλοστημένη Ουκρανία ανάγκασε την «επίσημη αγαπημένη» στο χειρότερό της ημίχρονο στο φετινό Eurobasket (-7), αλλά σε χρόνο dt στην 3η περίοδο όλα άλλαξαν (32-11 επιμέρους σκορ). Με σωστή νοοτροπία στην άμυνα, αρκετά deflections, παρουσία μεγάλων κορμιών στη ρακέτα και έλεγχο των ριμπάουντ η «γαλανόλευκη» βρήκε χώρο στο ανοιχτό γήπεδο και άλλαξε το σκηνικό για να κάνει το 4Χ4. Έτσι, πάει στο Βερολίνο ως 1η και καλύτερη από το Group του Μιλάνο.

Αυτό που πρέπει να αναφερθεί είναι πως στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και ήρθε η ελληνική ανατροπή, ο “Greek Freak” δεν ήταν μόνος. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, που είχε απενεργοποιηθεί στο ξεκίνημα με 2φ., βρήκε ξανά το χέρι του (Χ πόντοι) και ο Γιώργος Παπαγιάννης αποτέλεσε… φόβητρο μέσα στη ρακέτα. Ο πιο σημαντικός όλων, όμως, δίπλα στον Γιάννη ήταν ο Νικ Καλάθης. Ύστερα από τρία ματς που δεν κατάφερε να ξεχωρίσει ο Έλληνας πλέι μέικερ έκανε τη διαφορά τόσο με την άμυνα πάνω στην μπάλα, όσο και με το σκοράρισμά του (Χ πόντοι) και -προφανώς- με τις δημιουργίες του (7 ασίστ), που βοήθησαν την ομάδα να τρέξει.

Έτσι, η Ελλάδα πέρασε με επιτυχία ακόμα ένα τεστ, το οποίο για 20′ έμοιαζε να είναι πολύ δύσκολο, έπαιξε το μπάσκετ που θέλει ο Δημήτρης Ιτούδης και παρέμεινε… αήττητη και χαμογελαστή στο φετινό Eurobasket. Να σημειώσουμε πως πρώτοι σκόρερ των Ουκρανών ήταν οι Σβι Μίχαλιουκ (Χ πόντοι) και Ισούφ Σανόν (16 πόντοι), οι οποίοι όμως δεν «απείλησαν» στην επανάληψη.