19:25
14/05/2024

19:25
14/05/2024

Έτσι εξασφάλισε την πρωτιά (99-79) η Εθνική μπάσκετ – Τα στιγμιότυπα του αγώνα με την Ουκρανία (βίντεο)

Ο Νικ Καλάθης στο Ελλάδα-Ουκρανία / Φωτογραφία: FIBA

06.09.2022
21:22
Τελευταία ενημέρωση: 07/09/2022 • 0:02

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να «οργιάζει» σε ακόμα μια αναμέτρηση, η εθνική μπάσκετ κέρδισε με 99-79 την Ουκρανία και εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου της στο Eurobasket 2022.

Η «γαλανόλευκη», παρόλο που ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και ξέφυγε στο σκορ, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα. Οι Ουκρανοί έβρισκαν λύσεις με πόντους κοντά στη ρακέτα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και έκλεισαν το ημίχρονο στο +7.

Η τρίτη περίοδος όμως ήταν αυτή που έδωσε την εκτόξευση στην Ελλάδα. Ο Αντετοκούνμπο (41 πόντους) με προσωπικό ξέσπασμα και με τις δημιουργίες του Καλάθη (7 ασίστ) και το σκοράρισμα του Ντόρσει (13 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο όλοι) έδωσαν τη δυνατότητα στην Εθνική μας να κλείσει το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 32-11 και να δείξει ποιος είναι το… αφεντικό της αναμέτρησης και του ομίλου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, καθώς η Ελλάδα διατηρούσε μια διαφορά άνω των 15 πόντων, ενώ πέρασε και τους 20, για το τελικό 99-79. Κορυφαίος για την Εθνική μας ομάδα ο «Greek Freak» με νέο ατομικό ρεκόρ πόντων (41). Από κοντά, οι Καλάθης (13π. 7α.), Σλούκας (7π., 3α.), Ντόρσεϊ (13π.), καθώς και οι Παπαπέτρου, Παπανικολάου και Παπαγιάννης στην άμυνα. Από τους Ουκρανούς ξεχώρισαν οι Σανόν (16π.), Λεν (10π., 8ρ.) και Μιχάλιουκ (16.π).

Εθνική μπάσκετ: Φάσεις από τον αγώνα με την Ουκρανία

Δείτε τα highlights από την αναμέτρηση ανάμεσα στην εθνική μπάσκετ και την Ουκρανία: