02:27
06/12/2022
Please set Weather API key before using this widget.

NEWSLETTER

Μουντιάλ 2022: Η Πορτογαλία υπέταξε (3-2) τη μαχητική Γκάνα, έγραψε ιστορία ο Κριστιάνο Ρονάλντο (βίντεο)

Share on email
Η Γκάνα έβαλε δύσκολα στην Πορτογαλία, ωστόσο υποτάχθηκε στην παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ του 2022 η Πορτογαλία, καθώς κέρδισε με 3-2 την Γκάνα.

Η αφρικανική ομάδα έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος, ωστόσο εν τέλει υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των Πορτογάλων, που είδαν τον Κριστιάνο Ρονάλντο να γράφει ιστορία.

Ο «έκπτωτος» σούπερ σταρ –που τραγούδησε με δάκρυα στα μάτια τον εθνικό ύμνο της χώρας του- σκόραρε με πέναλτι στο ματς με την Γκάνα για λογαριασμό της Πορτογαλίας και πέρασε στην ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε πέντε σερί Μουντιάλ.

Οκτώ λεπτά μετά το γκολ του πρώην άσου των «μπέμπηδων» ο θρύλος της Εθνικής Γκάνας, Αντρέ Αγιού «απάντησε» με κοντινή προβολή, αλλά οι Αφρικανοί δεν χάρηκαν πολύ, καθώς στα επόμενα 7 λεπτά βρέθηκαν πίσω με 3-1! Ο Αντρέ Αγιού έγινε ο Αφρικανός εν ενεργεία παίκτης με τους περισσότερους αγώνες σε τελική φάση Μουντιάλ (8).

Το ματς

Ο αγώνας στο «Στάδιο 974» ξεκίνησε με τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος από ασίστ του Ζοάο Φέλιξ στο 10΄ δεν έκανε σωστά το κοντρόλ με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Ζιγκί και στην κόντρα που είχαν η μπάλα έφυγε άουτ.

Τρία λεπτά μετά και πάλι ο πρώην, πια, άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέτυχε να σκοράρει με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση στο δεύτερο δοκάρι, μετά από το κόρνερ του Μπερνάρντο Σίλβα.

Σ΄ αυτές τις δύο σημαντικές ευκαιρίες έμεινε η Πορτογαλία στο πρώτο 45λεπτο, καθώς μετά το 15΄ η Γκάνα ισορρόπησε το ματς και μπορεί να ήταν εντελώς ακίνδυνη επιθετικά, αλλά τουλάχιστον, δεν επέτρεψε στους Ίβηρες να απειλήσουν άλλη φορά την εστία του Ζίγκι.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο β΄ μέρος. Η Πορτογαλία ήθελε, αλλά δεν μπορούσε και η Γκάνα προσπαθούσε να βρει την κατάλληλη αντεπίθεση για ν΄ απειλήσει. Η ομάδα του Άντο απείλησε πρώτη στο 55΄ με το συρτό αριστερό σουτ του Κούντους έξω από την περιοχή, που έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Από κει και πέρα ο ρυθμός του ματς ήταν πραγματικά καταιγιστικός με 5 γκολ μέσα σε διάστημα 23 λεπτών! Η αρχή έγινε στο 65΄ με το πέναλτι του Ρονάλντο, στο 73΄ ο Αντρέ Αγιού ισοφάρισε, αλλά στο τρίλεπτο 78΄-80΄ η Πορτογαλία βρήκε άλλα δύο τέρματα με τα ιδανικά τελειώματα από τους Ζοάο Φέλιξ και Λεάο, από ισάριθμες ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες.

Στο 89΄ ο Μπουκαρί «έβαλε φωτιά» στο ματς με το γκολ που πέτυχε, με το οποίο έγινε το 3-2.

Οι συνθέσεις

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Κόστα, Κανσέλο, Ντίας, Ντανίλο, Γκερέιρο, Νέβες (77΄ Λεάο), Οτάβιο (56΄ Γουίλιαμ Καρβάλιο), Φερνάντες, Φέλιξ (88΄ Ζοάο Φέλιξ), Ρονάλντο (88΄ Ράμος), Μπ. Σίλβα (88΄ Παλίνια)

ΓΚΑΝΑ (Ότο Άντο): Ζίγκι, Αμαρτέι, Σεϊντού (66΄ Λάμπτεϊ), Τζικού, Σαλισού (90΄+2 Σεμένιο), Μπάμπα, Σαμέντ (90΄+2 Κίερεχ), Πάρτεϊ, Κούντους (77΄ Μπουκάρι), Ινάκι Γουίλιαμς, Α. Αγιού (77΄ Τζόρνταν Αγιού)

Aκολουθήστε το thestandard.gr στο Google News για να ενημερώνεστε για όλες τις ειδήσεις

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις σε Ελλάδα και όλο τον κόσμο στο thestandard.gr