16:30
29/03/2024

16:30
29/03/2024

Μουντιάλ 2022: Με κορυφαίους Μπλιντ και Ντάμφρις, η Ολλανδία κέρδισε (3-1) τις ΗΠΑ και πέρασε στους «8» (βίντεο)

Η Ολλανδία στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2022 / Φωτογραφία: ΕΡΑ

03.12.2022
18:53
Τελευταία ενημέρωση: 04/12/2022 • 0:02
Στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2022 η Ολλανδία

Στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2022 προκρίθηκε η Ολλανδία, η οποία κέρδισε με 3-1 τις ΗΠΑ.

Ο Ντένζελς Ντάμφρις ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα στη Ντόχα (17:00), στο «Khalifa International Stadium», τον οποίο παρακολούθησαν πάνω από 50 χιλιάδες θεατές. Ο Ντάμφρις με δύο ασίστ σε δύο πανομοιότυπες φάσεις ήταν ο δημιουργός των πρώτων γκολ της ομάδας του, ενώ πέτυχε το τρίτο!

Πρώτα στο 10ο λεπτό ο δεξιός μπακ της Ιντερ γύρισε από τα δεξιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή και ο Μέμφις Ντεπάι με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάμφρις γύρισε ξανά την μπάλα από τα δεξιά και αυτή τη φορά ήταν ο Μπλιντ, ο οποίος με δικό του διαγώνιο σουτ νίκησε τον Τέρνερ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Γκρεγκ Μπερχάλτερ «βραχύκλωσε», καθώς δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα.

Στο 76 κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με τη βοήθεια της τύχης. Ο Πούλισικ γύρισε από τα δεξιά, ο Ράιτ στην προσπάθειά του να πλασάρει αμέσως, σήκωσε την μπάλα, η οποία πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.

Η Ολλανδία, όμως, απάντησε στο 81ο λεπτό με τον κορυφαίο σε απόδοση παίκτη της και MVP του αγώνα. Ο Μπλιντ έκανε τη σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι, με τον Ντάμφρις να πλασάρει στην κίνηση για το τελικό 3-1 και να γνωρίζει την αποθέωση από τους φιλάθλους.

Μουντιάλ 2022: Ολλανδία-ΗΠΑ 3-1

Ολλανδία (Λουίς Φαν Γκααλ): Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Ακε (90’+ Ντε Λιχτ), Ντάμφρις, Ντε Ρουν (46′ Μπεργκβάιν), Φρένκι Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Κλάασεν (46′ Κοπμάινερς), Χάκπο (90’+ Βέγκχορστ), Ντεπάι (82′ Σίμονς).

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπελχάτερ): Τέρνερ, Ντεστ (75′ Γέντλιν), Κάρτερ-Βίκερς, Ριμ, Ρόμπινσον, ΜακΚένι (67′ Ράιτ), Άνταμς, Μούσα, Γουεά (67′ Ααρονσον), Φερέιρα (46′ Ρέινα), Πούλισικ.