09:30
26/04/2024
Search

NEWSLETTER

Μουντιάλ 2022: Οι «Σαμουράι» της Ιαπωνίας κέρδισαν (2-1) την Ισπανία και προκρίθηκαν «αγκαλιά» – Νίκη της Γερμανίας (4-2) κόντρα στην Κόστα Ρίκα (βίντεο)

Η Ιαπωνία κόντρα στην Ισπανία στο Μουντιάλ 2022 / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

01.12.2022
22:55
Τελευταία ενημέρωση: 02/12/2022 • 7:25
Η Ιαπωνία και η Ισπανία συνεχίζουν στο Μουντιάλ 2022

Απίστευτα ματς είχε το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του Μουντιάλ 2022, με την Ιαπωνία και την Ισπανία να προκρίνονται στους «16».

Η Ιαπωνία κέρδισε με 2-1 και την Ισπανία και έδειξε ότι είναι ικανή για μεγάλα πράγματα στο φετινό Μουντιάλ 2022, ενώ η Γερμανία έμεινε εκτός συνέχειας παρά τη νίκη της με 4-2 κόντρα στην Κόστα Ρίκα.

Μάλιστα λίγο έλλειψε να γίνουμε μάρτυρες ενός απίστευτου σεναρίου, το οποίο θα ήθελε Ισπανία και Γερμανία να αποκλείονται παρέα, καθώς η Κόστα Ρίκα κέρδιζε την Γερμανία, ωστόσο η ευρωπαϊκή ομάδα έδειξε χαρακτήρα και γύρισε το ματς.

Μουντιάλ 2022: Ιστορικές στιγμές για την Ιαπωνία, κέρδισε την Ισπανία

Η Ιαπωνία έδειξε ότι έχει μέταλλο, καθώς παρά το «χαρακίρι» που έκανε κόντρα στην Κόστα Ρίκα κατάφερε να κερδίσει τόσο τη Γερμανία, όσο και την Ισπανία, με 2-1 και τις δύο.

Μάλιστα και τα δύο ματς είχαν ένα κοινό. Οι Ιάπωνες έκαναν ανατροπή! Έτσι και κόντρα στην Ισπανία η Ιαπωνία έφερε το ματς τούμπα και κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη θέση.

Η «φούρια ρόχα» άνοιξε το σκορ με τον Μοράτα στο 12′, ωστόσο έριξε στη συνέχεια τους ρυθμούς. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Ιαπωνία, η οποία στο 48’ ισοφάρισε με απίστευτο σουτ του Ντόαν και στο 51’  γύρισε το ματς με τον Τανάκα.

Μουντιάλ 2022: Εκτός η Γερμανία

Εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου από τη φάση των ομίλων για δεύτερη σερί διοργάνωση η Γερμανία, η οποία παρά το γεγονός ότι νίκησε δύσκολα με 4-2 την Κόστα Ρίκα, έμεινε στην τρίτη θέση του 5ου ομίλου, αφού η Ιαπωνία επικράτησε 2-1 της Ισπανίας!

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο 10ο κιόλας λεπτό με τον Γκνάμπρι και έχασαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες κόντρα στην Κόστα Ρίκα, η οποία απάντησε στο δεύτερο ημίχρονο και έφερε τούμπα το ματς, χάρη σε δύο γκολ των Τεχέδα (58’) και Βάργκας (70’). Επέστρεψε και σκόραρε τρεις φορές με Χαβερτς και Φίλκρουγκ στο τελευταίο 20λεπτο η Γερμανία, αλλά το τελικό 4-2 δεν ήταν αρκετό για να πάρει την πρόκριση.