19:16
19/04/2024

19:16
19/04/2024

Μουντιάλ 2022: Μεγάλη νίκη (1-0) αλλά χωρίς αντίκρισμα για την Τυνησία κόντρα στους Γάλλους – Η Αυστραλία κέρδισε (1-0) τη Δανία και προκρίθηκε

Τυνησία-Γαλλία για το Μουντιάλ 2022 / Φωτογραφία: ΑΝΤ1

30.11.2022
19:00
Τελευταία ενημέρωση: 30/11/2022 • 23:24
Με νίκες της Τυνησίας και της Αυστραλίας ολοκληρώθηκε ο 4ος όμιλος του Μουντιάλ 2022

Με νίκες της Τυνησίας και των Αυστραλίας ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική του 4ου ομίλου στο Μουντιάλ 2022.

Η Τυνησία πέτυχε μια τεράστια νίκη κόντρα στο μεγαθήριο, την Γαλλία, ωστόσο δεν προκρίθηκε, καθώς την ίδια ώρα η Αυστραλία κέρδισε με 1-0 τη Δανία και έπαιρνε αυτή το «εισιτήριο» για τους «16» του Μουντιάλ 2022.

Η νίκη της Αυστραλίας που έριξε στο καναβάτσο την Τυνησία

Το ματς έγινε στο στάδιο «Αλ Γιανούμπ» στην Αλ Ουάκρα και κρίθηκε από ένα γκολ του Μάθιου Λέκι στο 60΄. Έτσι, οι Αυστραλοί κατέκτησαν τη δεύτερη θέση στο γκρουπ, πίσω από τη Γαλλία και στην επόμενη φάση θα αναμετρηθούν με τη δεύτερη του 3ου ομίλου (Πολωνία, Αργεντινή, Σαουδική Αραβία, Μεξικό).

Ο Μαγκρί με έξοχη κάθετη «έσπασε» το οφσάιντ της Δανίας και έβγαλε τον Μάθιου Λέκι σε θέση βολής. Ο έμπειρος επιθετικός με άψογο διαγώνιο πλασέ έγραψε το 1-0 στο 60΄ και τοποθέτησε την ομάδα του σε τροχιά πρόκρισης.

Η Δανία χρειαζόταν πλέον ένα μικρό θαύμα, αφού δεν προκρίνονταν ούτε με ισοπαλία. Ο Γιούλμαντ εξάντλησε όλες τις εναλλακτικές του στο 70΄ σε μια απέλπιδα προσπάθεια να ανατρέψει τα δεδομένα και οι «Βίκινγκς» επιτέθηκαν μαζικά στο τελευταίο 20λεπτο.

Δεν έδειχναν όμως ικανοί να το πετύχουν και όσο περνούσε ο χρόνος η απογοήτευση τους κυρίευε. Πιο εύκολα απ΄ότι περίμενε ακόμα κι ο Άρνολντ, η Αυστραλία κράτησε τη νίκη και προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην Ιστορία της στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μουντιάλ 2022: Μεγάλη νίκη για την Τυνησία, αλλά δεν έφτασε

Το πρώτο γκολ της Τυνησίας στα γήπεδα του Κατάρ και η (τεράστια) πρώτη νίκη της, επί της Γαλλίας σε τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου -1-0 με σκόρερ τον Καζρί- δεν έφταναν για να της χαρίσουν την πρόκριση στους «16» του εφετινού Μουντιάλ.

Η νίκη επί της Αυστραλίας απέναντι στη Δανία (1-0), διατήρησε τα «καγκουρό» στη δεύτερη θέση του 4ου ομίλου και τους έδωσε το «εισιτήριο» για τα νοκ-άουτ, με τους Τυνήσιους να μένουν με την πικρή γεύση του αποκλεισμού, παρότι σημείωσαν μία απ’ τις μεγαλύτερες επιτυχίες της Ιστορίας τους, η οποία «σφραγίστηκε» στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με την ακύρωση του γκολ του Γκριεζμάν ως οφσάιντ.