16:35
16/05/2024

16:35
16/05/2024

Μουντιάλ 2022: Καλύτερο το Μαρόκο κέρδισε (0-2) το Βέλγιο και έβαλε «φωτιά» στον όμιλο (βίντεο)

Στιγμιότυπο από το Βέλγιο-Μαρόκο για το Μουντιάλ 2022 / Φωτογραφία: EPA

27.11.2022
16:55
Τελευταία ενημέρωση: 27/11/2022 • 22:03
Γκέλα για το Βέλγιο στη 2η αγωνιστική του Μουντιάλ 2022

Γκέλα ολκής για το Βέλγιο, το οποίο ήταν κατώτερο των προσδοκιών και ηττήθηκε δίκαια από το Μαρόκο με 0-2 για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Μουντιάλ 2022.

Με τους τρεις αυτούς βαθμούς το Μαρόκο έφθασε τους τέσσερις, έχοντας και αυτόν της ισοπαλίας από την πρεμιέρα με την Κροατία, και διεκδικεί βάσιμα την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα της Βόρειας Αφρικής άνοιξε το σκορ με το γκολ του Αμπντελχαμίντ Σαμπιρί στο 73ο λεπτό και σφράγισε την τεράστια αυτή νίκη με το τέρμα του Ζακάρια Αμπουχάλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Να σημειωθεί πως και οι δύο παίκτες μπήκαν ως αλλαγές στο τελευταίο ημίωρο και έμελλε να είναι αυτοί που θα διαμόρφωναν το τελικό σκορ.

Μουντιάλ 2022: Βέλγιο-Μαρόκο 0-2

Βέλγιο: Κουρτουά, Καστάνιε, Αλντεβάιρελντ, Βερτόνχεν, Μενιέ, Ονανά (60′ Τίλεμανς), Βίτσελ, Θ. Αζάρ (75′ Τροσάρ), Ντε Μπρόινε, Μπατσουαγί (75′ Ντε Κετέλαρε), Ε. Αζάρ (60′ Μέρτενς).

Μαρόκο: Ελ Καζούι, Χακίμι (67′ Σαμπίρι), Αγκουέρντ, Σαΐς, Μαζραουί, Ουναχί (78′ Ελ Γιαμίκ), Αμραμπάτ, Αμαλάχ (67′ Ατιγιάτ), Ζιγές, Εν Νεσιρί (72′ Αμντχάλα), Μπουφάλ (72′ Αμπουχάλ).