19:33
20/04/2024

19:33
20/04/2024

Μουντιάλ 2022: Το Μαρόκο έγραψε ιστορία – Απέκλεισε και την Πορτογαλία (1-0) και πέρασε στους «4» (βίντεο)

Το Μαρόκο στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2022 / Φωτογραφία: ΕΡΑ

10.12.2022
18:56
Τελευταία ενημέρωση: 10/12/2022 • 23:46
Στα ημιτελικά του Μουντιιάλ 2022 το Μαρόκο!

Το φοβερό Μαρόκο έγραψε ιστορία καθώς κέρδισε 1-0 την Πορτογαλία και προκρίθηκε στους «4» του Μουντιάλ 2022!

Σήμερα νίκησε με 1-0 την Πορτογαλία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντιάλ του Κατάρ, για πρώτη φορά στην ιστορία του, όπου θα περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Αγγλία-Γαλλία για μια θέση στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης!

Η απίθανη ομάδα του Βαχίντ Ρετραγκί μετά την Ισπανία, την οποία απέκλεισε από τα προημιτελικά, νίκησε σήμερα και την Πορτογαλία, η οποία ξεκίνησε τον αγώνα ξανά χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι Μαροκινοί έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα με το απίθανο γκολ του Εν Νεσίρι στο 42ο λεπτό και κατάφεραν να κρατήσουν τη μεγάλη νίκη και την ιστορική πρόκριση, μολονότι αγωνίστηκαν χωρίς τους βασικούς στην άμυνα τους και στα τελευταία λεπτά της παράτασης με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σεντίρα.

Μουντιάλ 2022: Μαρόκο-Πορτογαλία 1-0

Μαρόκο (Ρετραγκί): Μπόνο, Χακίμι, Σάις (58′ Ντάρι), Ελ Γιαμίκ, Ατιά-Αλά, Ουναχί, Άμραμπατ, Αμαλάχ, Ζιγιέχ (81′ Ζαμπράνε) Εν Νεσίρι, Μπουφάλ (81′ Αμπουκλάλ).

Πορτογαλία (Σάντος): Ντιόγο Κόστα, Νταλότ, Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο (51′ Κανσέλο), Μπερνάρντο Σίλβα, Νέβες (51′ Ρονάλντο), Οτάβιο (69′ Βιτίνια), Φερνάντες, Γκονσάλο Ράμος (69′ Λεάο), Φέλιξ.