12:48
29/04/2024

12:48
29/04/2024

Μουντιάλ 2022: Ανατροπή και πρόκριση (2-1) για τη Νότια Κορέα κόντρα στην Πορτογαλία – Εκτός συνέχειας η Ουρουγουάη παρά τη νίκη (0-2) επί της Γκάνας (βίντεο)

Φάση από το Νότια Κορέα-Πορτογαλία για το Μουντιάλ 2022 / Φωτογραφία: ΕΡΑ

02.12.2022
19:03
Τελευταία ενημέρωση: 02/12/2022 • 22:52
Πορτογαλία και Νότια Κορέα στην επόμενη φάση του Μουντιάλ 2022

Με δυο αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε ο 8ος όμιλος του Μουντιάλ 2022 με Πορτογαλία και Νότια Κορέα να πανηγυρίζουν την πρόκριση.

Το Μουντιάλ 2022 των μεγάλων εκπλήξεων επεφύλασσε άλλο ένα πολύ μεγάλο ματς, με τρομερές ανατροπές και θριαμβεύτρια τη Ν. Κορέα, η οποία νίκησε την Πορτογαλία με 2-1 με γκολ του Χε Τσαν Χουάνγκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και κατέκτησε τη 2η θέση στον 8ο όμιλο και την πρόκριση στους «16» (απέναντι στην πρώτη του 7ου ομίλου)του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Οι Ασιάτες ισοβάθμησαν με την Ουρουγουάη στους 4 βαθμούς, αλλά σημείωσαν περισσότερα γκολ στον όμιλο (4-4, έναντι 2-2 των Ουρουγουανών) και πήραν εκείνοι το «εισιτήριο» για τα νοκ-άουτ της διοργάνωσης. Στην πρώτη θέση του 8ου ομίλου τερμάτισε η Πορτογαλία παρά την ήττα της και θα αντιμετωπίσει στους «16» την ομάδα που θα τερματίσει δεύτερη στον 7ο όμιλο.

Μουντιάλ 2022: Αποκλείστηκε η Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη άφησε την πρόκριση να «γλιστρήσει» μέσα από τα χέρια της, αφού αποκλείστηκε από τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, παρότι επικράτησε 2-0 της Γκάνας στην Αλ Ουάκρα, στην τελευταία αγωνιστική του 8ου ομίλου της διοργάνωσης.

Τα γκολ πέτυχε ο Ντε Αρασκαέτα (26΄,32΄), αλλά τα δύο «εισιτήρια» του ομίλου πήραν η Πορτογαλία και η Νότια Κορέα.