01:45
28/03/2024

01:45
28/03/2024

Μουντιάλ 2022: Η Αργεντινή υπέταξε (2-0) την Πολωνία που πέρασε, κέρδισε τη Σαουδική Αραβία (2-1) αλλά αποκλείστηκε στις λεπτομέρειες το Μεξικό (βίντεο)

Η Αργεντινή κέρδισε την Πολωνία για το Μουντιάλ 2022 / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

30.11.2022
23:00
Τελευταία ενημέρωση: 01/12/2022 • 10:53
Αργεντινή και Πολωνία προκρίθηκαν μαζί στους «16» του Μουντιάλ 2022

Με τις νίκες της Αργεντινής και του Μεξικό ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Μουντιάλ 2022.

Η Αργεντινή έδειξε την ποιότητά της και κέρδισε εύκολα με 2-0 την Πολωνία, η οποία ωστόσο σώθηκε… στις λεπτομέρειες, καθώς παρόλο που το Μεξικό κέρδισε με 2-1 τη Σαουδική Αραβία δεν κατάφερε να προκριθεί γιατί υστερούσε στην ισοβαθμία.

H Αργεντινή είναι εδώ

Ένα απίθανο φινάλε μας επεφύλασσε ο 3ος όμιλος του Μουντιάλ! Η Αργεντινή επικράτησε μόλις με 2-0 της Πολωνίας, έχοντας ευκαιρίες για πολύ μεγαλύτερο σκορ και προκρίθηκε ως πρώτη, πέφτοντας πάνω στην Αυστραλία στη φάση των «16».

Την ίδια ώρα, οι Πολωνοί ισοβάθμισαν με το Μεξικό, αλλά προκρίθηκαν διότι είχαν καλύτερη διαφορά τερμάτων (0 αντί -1 των Μεξικανών) και πήραν το εισιτήριο για τους «16» μετά το 1986!

Τα γκολ για τους Αργεντινούς ήρθαν στο 2ο ημίχρονο, με τον ΜακΚάλιστερ στο 46′ να κάνει το 1-0 και τον Άλβαρες στο 67′ να διπλασιάζει τα τέρματα για την «Αλμπισελέστε». Να σημειώσουμε ότι στο 1ο ημίχρονο έχασε πέναλτι ο Μέσι.

Μουντιάλ 2022: Κέρδισε το Μεξικό αλλά επιστρέφει σπίτι

Το Μεξικό προηγήθηκε 2-0, έβαλε στο τέρμα και σφυροκοπούσε τη Σαουδική Αραβία αλλά δεν βρήκε το τρίτο γκολ της πρόκρισης, με αποτέλεσμα να το φάει στα χασομέρια και να μείνει οριστικά εκτός συνέχειας του Μουντιάλ (2-1).

Πρώτη φορά μετά το 1978 που μένει εκτός από τον όμιλο το Μεξικό, πλήρωσε την αστοχία του σε ένα ματς που είχε 26 τελικές, με τις 10 εξ αυτών να είναι στον στόχο! Αποχαιρέτησε τη διοργάνωση και η Σαουδική Αραβία, η οποία κέρδισε τις εντυπώσεις για το στρωτό και με ένταση ποδόσφαιρο που έπαιξε, ενώ έχει να «καυχιέται» για τη νίκη επί της Αργεντινής!

Οι Μεξικανοί άνοιξαν το σκορ με τον Μάρτιν στο 47′, ενώ έκαναν το 2-0 με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Τσάβες στο 52′, ωστόσο οι ελπίδες πρόκρισης τελείωσαν στις καθυστερήσεις όταν ο Αλ-Νταουσάρι μείωσε σε 2-1.