18:58
28/04/2024

18:58
28/04/2024

Ο Θεός του ποδοσφαίρου με τον Μέσι – Η Αργεντινή κατέκτησε το Μουντιάλ στο Κατάρ, 4-2 στα πέναλτι την Γαλλία (βίντεο)

Η Αργεντινή κατέκτησε το Μουντιάλ 2022

18.12.2022
19:54
Τελευταία ενημέρωση: 19/12/2022 • 8:06
Η Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι κατέκτησε το Μουντιάλ 2022

Στο πάνθεον της ιστορίας μπήκε από σήμερα ο Λιονέλ Μέσι καθώς η Αργεντινή κατέκτησε το Μουντιάλ 2022, νικώντας στα πέναλτι την Γαλλία στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Το ματς ήταν μια ποδοσφαιρική ραψωδία, αντάξια των δυο σπουδαίων ομάδων!

Η Αργεντινή με γκολ των Μέσι και Ντι Μαρία στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με 2-0 αλλά δυο γκολ του Εμπαπέ στο 80ο και το 82ο λεπτό έκαναν το σκορ 2-2 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί μίλησε ξανά η ποιότητα του Μέσι που έκανε το 3-2 αλλά ο Εμπαπέ με εκτέλεση πέναλτι έκανε χατ τρικ και οδήγησε τον τελικό στην διαδικασία των πέναλτι.

Στα πέναλτι οι Αργεντίνοι ήταν εύστοχοι σε τέσσερις εκτελέσεις ενώ οι Γάλλοι αστόχησαν σε δυο, με το τρόπαιο να καταλήγει στην παρέα του Λιονέλ Μέσι.

Μουντιάλ 2022: Αργεντινή-Γαλλία 3-3 (4-2 στα πέναλτι)

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Ε. Μαρτίνες, Μολίνα (91΄ Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο (120΄+1 Ντιμπάλα), Ντι Μαρία (64΄ Ακούνια), Φερνάντες, Ντε Πολ (102΄ Παρέδες), ΜακΚάλιστερ (116΄ Πετσέλα), Μέσι, Άλβαρες (103΄ Λ. Μαρτίνες)

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Λιορίς, Κουντέ (120΄+1 Ντισασί), Βαράν, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ (71΄ Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Ραμπιό (96΄ Φοφανά), Γκριεζμάν (71΄ Κομάν), Ντεμπελέ (41΄ Κόλο Μουανί), Ζιρού (41΄ Τιράμ), Μπαπέ