21:29
19/05/2024

21:29
19/05/2024

BCL: Η ΑΕΚ ηττήθηκε (65-75) από τη Μάλαγα και έχασε και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ

Φάση από το ΑΕΚ-Μάλαγα για το BCL / Φωτογραφία: Eurokinissi

21.03.2023
21:40
Τελευταία ενημέρωση: 22/03/2023 • 10:01
Η ΑΕΚ τερμάτισε 2η στον όμιλό της στο BCL

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 75-65 από την Ουνικάχα Μάλαγα στα Άνω Λιόσια και έχασε το πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι του Basketball Champions League.

Η Ένωση ηττήθηκε 65-75 από την Ουνικάχα Μάλαγα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, για την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των «16», καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση με ρεκόρ 4-2. Στον αντίποδα οι Ισπανοί τερμάτισαν στην κορυφή του 11ου ομίλου με ρεκόρ 5-1 και το πλεονέκτημα της έδρας στους «8» της διοργάνωσης.

To ματς

Η Μάλαγα αιφνιδίασε την ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά, όταν και έγραψε στον φωτεινό πίνακα το 0-7 (στο 2΄). Ωστόσο, η Ένωση αντέδρασε πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι και στο 7΄ είδε τον Μίτσελ να ισοφαρίζει σε 12-12. Το περιφερειακό σουτ, όμως, πλήγωσε την ελληνική ομάδα, που έκλεισε την περίοδο στο -6 (15-21).

Η άμυνα των Ισπανών «μπλόκαρε» την προσπάθεια αντεπίθεσης της ΑΕΚ στη δεύτερη περίοδο, με τη Μάλαγα να ξεφεύγει στο 16΄ με +7 (26-33). Και πάλι όμως η Ένωση βρήκε τις λύσεις, χτύπησε στην αντίπαλη ρακέτα και με σερί 7-0 ισοφάρισε σε 33-33 στο 17΄, για να κλείσει το ημίχρονο  στο -1 (38-39).

Η κακή περιφερειακή άμυνα της ΑΕΚ είχε σαν αποτέλεσμα η Μάλαγα να βρει το μακρινό σουτ και να ξεφύγει και πάλι στο σκορ (40-47 στο 22΄), ενώ παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των «κιτρινόμαυρων», η Ένωση δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από το 55-59 της τρίτης περιόδου. Στα πρώτα λεπτά του… επιλόγου, τα επιθετικά ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 35΄ βρέθηκαν στο +6 (62-68), πριν ο Λεμάρ μειώσει σε 65-68 στο 37΄. Μέχρι εκεί όμως άντεξε η Ένωση, η οποία δίχως το τρίποντο στο… μενού της (τελείωσε τον αγώνα με 3/19 τρίποντα) δεν μπόρεσε να απειλήσει μέχρι το τελικό 65-75.

Ο Τάισον Κάρτερ με 15 πόντους οδήγησε την επίθεση της Ουνικάχα, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Ακίλ Μίτσελ με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 4, Γιάνκοβιτς 9, Λεμάρ 12, Μάιλς 7 (1), Μίτσελ 14, Γόντικας 2, Κόνιαρης, Μάντσεν 1, Οριόλα 6, Παπαδάκης 5 (1), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 5 (1).

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Μπαρέιρο 3 (1), Ντίαθ 3 (1), Καλινόσκι 5 (1), Κράβις 9, Οσετκόβσκι 7, Μπριθουέλα 13 (3), Κάρτερ 15 (1), Έτζιμ, Πέρι 1, Σίμα 10, Τόμας 9 (1).