08:26
29/03/2024

08:26
29/03/2024

Υπόκλιση στον Ράφα Ναδάλ, τον Βασιλιά του Australian Open! – Γύρισε και κέρδισε (3-2) τον τελικό (εικόνες & βίντεο)

Ο Ραφαέλ Ναδάλ / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

30.01.2022
16:12
Τελευταία ενημέρωση: 31/01/2022 • 16:47
Ο μύθος του τένις Ράφα Ναδάλ κέρδισε τον Ντανίλ Μεντβέντεβ στον τελικό του Australian Open

Recently updated on January 31st, 2022 at 04:47 pm

Ο Ράφα Ναδάλ τον Ιούνιο θα γίνει 36 ετών και αποτελεί ένα μύθο για την ιστορία του τένις καθώς σήμερα κέρδισε με 3-2 σετ και το Australian Open με αντίπαλο τον Ντανίλ Μεντβέντεβ σε ένα επικό τελικό στην Μελβούρνη.

Ενα τελικό που τελείωσε μετά τη μία τα ξημερώματα στην Αυστραλία, ξεπερνώντας τις πέντε ώρες!

Ετσι, σήμερα ο Ισπανός τενίστας κατέκτησε τον 21ο τίτλο του σε Grand Slam, ξεπερνώντας τον Φέντερερ και τον Τζόκοβιτς και τον 2ο στην Αυστραλία.

Ο Ναδάλ έχανε με 2-0 σετ από τον Ρώσο Μεντβέντεβ, αλλά ο Ισπανός έκανε την μεγάλη ανατροπή. Ισοφάρισε σε 2-2 σετ και στο 5ο νίκησε με 7-5 games γράφοντας ιστορία στο φετινό Australian Open.

Στα 35 του ο Ναδάλ με 6 μήνες απουσίας και κορονοϊό έφτασε στην κατάκτηση του τίτλου στην Μελβούρνη. Εγινε ο τέταρτος στην ιστορία με 2 τίτλους τουλάχιστον σε όλα τα γκραν σλαμ μετά τους Λέιβερ, Εμερσον και Τζόκοβιτς

Περισσότερα σε λίγο…

Το ματς Ναδάλ – Μεντβέντεφ

Εναν από τους καλύτερους τελικούς Grand Slam των τελευταίων ετών, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι του τένις.

Μετά από μία συγκλονιστική αναμέτρηση που είχε διάρκεια πέντε (!) ώρες και 27 λεπτά, ο Ράφα Ναδάλ «έγραψε Ιστορία» στην Μελβούρνη, καθώς με μία απίστευτη ανατροπή, επικράτησε του Ντανιίλ Μεντβέντεφ (2-6, 6-7(5), 6-4, 6-4, 7-5), κατέκτησε το Australian Open κι έγινε ο πρώτος τενίστας που φτάνει τα 21 τρόπαια σε τουρνουά Grand Slam, αφήνοντας στην δεύτερη θέση του σχετικού πίνακα τους Ρότζερ Φέντερερ και Νόβακ Τζόκοβιτς.

Στο πρώτο σετ του σημερινού τελικού, ο Μεντβέντεφ κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ισπανό και στο πέμπτο γκέιμ να κάνει break, προηγούμενος με 3-2. Στην συνέχεια, κράτησε το σερβίς και με νέο break, πήρε ισχυρό προβάδισμα (5-2), που κράτησε μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο και κατέκτησε μετά από 42 λεπτά.

Απαντες ανέμεναν αντίδραση από τον Ναδάλ και δεν διαψεύσθηκαν. Ο Ισπανός πρωταθλητής «έσπασε» το σερβίς του Μεντβέντεφ και προηγήθηκε με 3-1 και 4-1. Ομως ο Ρώσος δεν «τα παράτησε» και με break μείωσε σε 4-3 για να ακολουθήσουν εκατέρωθεν breaks, με τον Ναδάλ να προηγείται 5-4. Κι ενώ ο Μεντβέντεφ βρέθηκε «με την πλάτη στον τοίχο», απέδειξε ότι δικαίως θεωρείται άξιος διάδοχος του «Big-3» στο παγκόσμιο τένις. Ο Ρώσος κατάφερε να φέρει το σετ «στα ίσα» και να το οδηγήσει στο tie break, όπου μετά από αρκετούς συναρπαστικούς πόντους, επικράτησε με 7-5, μετά από μία ώρα και 26 λεπτά.

Στο τρίτο σετ, οι δύο τενίστες κορυφαίου επιπέδου κράτησαν το σερβίς τους μέχρι και το όγδδο γκέιμ, καθώς σ΄ εκείνο το σημείο, ο Ναδάλ, ο οποίος ήταν πολύ επιθετικός, δεδομένου ότι «έπαιζε το τελευταίο του χαρτί», έκανε break και διατηρώντας αυτό το πλεονέκτημα, μείωσε σε 2-1, μετά από μία ώρα και τέσσερα λεπτά.

Ο Ισπανός συνέχισε με την ίδια τακτική και στο τέταρτο σετ, με αποτέλεσμα να «σπάσει» δύο φορές (στο 2-1 και στο 3-2) το σερβίς του Μεντβέντεφ, ο οποίος έκανε ένα break, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στην συνέχεια, ο Ναδάλ και ο Ρώσος, κράτησαν μέχρι τέλους το σερβίς τους, με αποτέλεσμα, ο Ισπανός πρωταθλητής να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ, μετά από μία ώρα και τρία λεπτά.

Η κόπωση, μετά από τέσσερις και πλέον ώρες στο κορτ, ήταν εμφανής και στους δύο πρωταθλητές. Ομως η εμπειρία και η αποφασιστικότητα του Ναδάλ, αποδείχθηκαν καταλυτικοί παράγοντες για τον θρίαμβο του Ισπανού. Γνωρίζοντας την αποθέωση από το κοινό, ο Ράφα, έκανε break στο πέμπτο γκέιμ και αφού προηγήθηκε με 3-2, επιχείρησε να διατηρήσει το σερβίς του και να φθάσει σε μία εντυπωσιακή νίκη. Ομως, ο «επτάψυχος» Ρώσος, κατάφερε να «σπάσει» το σερβίς του Ισπανού στο δέκατο γκέιμ και να ισοφαρίσει 5-5, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του ματς. Ο Μεντβέντεφ σέρβιρε για να πάρει το πλεονέκτημα, όμως ο 36χρονος Ναδάλ «απάντησε» με νέο break και πήρε τις μπάλες για να ολοκληρώσει τον θρίαμβο του, μετά από μία ώρα και 12 λεπτά.