17:37
09/05/2024

17:37
09/05/2024

Έγινε μύθος ο Τζόκοβιτς στο Wimbledon 2022: Νίκησε 3-1 σετ τον Κύργιο και κατέκτησε το 21ο Grand Slam (βίντεο)

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του Wimbledon 2022 / Φωτογραφία: ΕΡΑ

10.07.2022
19:11
Τελευταία ενημέρωση: 11/07/2022 • 0:00
Κατέκτησε το Wimbledon 2022 ο Νόβακ Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς είναι ο μεγάλος θριαμβευτής του Wimbledon 2022 καθώς κέρδισε με 3-1 σετ τον Νικ Κύργιο στον τελικό της διοργάνωσης.

Ο Σέρβος υπερπαίκτης νίκησε 3-1 τον Νικ Κύργιο και κατέκτησε το 7ο Wimbledon της καριέρας του και 21ο Grand Slam τίτλο!

Ξεπέρασε τον Φέντερερ ο Τζόκοβιτς

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη κατάκτηση του Wimbledon για τον Τζόκοβιτς, ο οποίος ξεπέρασε σε Grand Slam τον μύθο, Ρότζερ Φέντερερ.

Πιθανότατα, όμως, δεν θα μπορέσει να ταξιδέψει στις ΗΠΑ ως ανεμβολίαστος, οπότε αυτό είναι το πρώτο και τελευταίο του σλαμ για φέτος!

Το άξιζε, πάντως, με το παραπάνω, διότι δεν πτοήθηκε όταν έχασε το πρώτο σετ, ενώ διατήρησε την ψυχραιμία του όταν η… απέναντι πλευρά άρχισε να τα χάνει. Κάνοντας το παιχνίδι του μέχρι το τέλος, έκλεισε τον αγώνα στο τέταρτο σετ, με μεγάλη εμφάνιση στο τάι μπρέικ, αποφεύγοντας να δώσει παράταση στην αγωνία!

Ο Νικ, από την άλλη, ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, αλλά πέραν του ότι είχε απέναντί του έναν εκπληκτικό αντίπαλο, έβαλε τρικλοποδιά στον εαυτό του σε ορισμένα σημεία του ματς, αφού δεν μπόρεσε να μείνει… μόνιμα συγκροτημένος. Την πλήρωσε η ομάδα του που… τι δεν άκουσε, για το γεγονός ότι δεν τον στήριζε σε κάθε πόντο.