06:51
19/04/2024

06:51
19/04/2024

Το απόλυτο σοκ στην Γερμανία: Η Ντόρτμουντ 2-2 εντός με την Μάιντζ, Πρωταθλήτρια ξανά η Μπάγερν!

Η Ντόρτμουντ «αυτοκτόνησε»

27.05.2023
18:28
Τελευταία ενημέρωση: 27/05/2023 • 18:44
Η Ντόρτμουντ κατάφερε να χάσει το Πρωτάθλημα μέσα από τα χέρια της μέσα στο «σπίτι» της

Η Ντόρτμουντ κατάφερε να τα κάνει όλα… θάλασσα και να χάσει εντός έδρας την τελευταία αγωνιστική από την αδιάφορη αλλά αξιοπρεπέστατη Μάιντζ το πρωτάθλημα από τα χέρια της με το τελικό 2-2, με αποτέλεσμα η Μπάγερν Μονάχου που κέρδισε εκτός την Κολωνία με 1-2 να σηκώσει ξανά το Πρωτάθλημα στην Μπουντεσλίγκα!

Έτσι, Πρωταθλήτρια Γερμανίας για 11η σερί χρονιά η Μπάγερν Μονάχου  χάρη στο γκολ του Μουσιάλα στο 89′.
Η Ντόρτμουντ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει τον τίτλο της Bundesliga για ένατη φορά στην ιστορία της μαζί με δεκάδες χιλιάδες οπαδούς της που βρέθηκαν στο “Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ”, όμως η 34η και τελευταία αγωνιστική άφησε παγωμένη την πόλη. Το 2-2 με τη Μάιντς επέτρεψε στην Μπάγερν να προσπεράσει και να στεφθεί εκείνη πρωταθλήτρια για ενδέκατη σερί σεζόν.

Πως αυτοκτόνησε η Ντόρτμουντ

Οι φιλοξενούμενοι της Μάιντζ δεν είχαν βαθμολογικό κίνητρο, όμως είχαν την ψυχραιμία να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Ο Αντρέας Χάνκε Όλσεν με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ και ο Καρίμ Ονισίγουο με τον ίδιο τρόπο έπειτα από αντεπίθεση έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στη Μάιντς.
Ενδιάμεσα, η Ντόρτμουντ κέρδισε πέναλτι, όμως ο Φιν Ντάμεν νίκησε τον Σεμπαστιάν Αλέ και κράτησε τους γηπεδούχους στο μηδέν. Οι αποσβολωμένοι Βεστφαλοί δεν κατάφεραν να αντιδράσουν άμεσα. Τα κενά που άφηναν στην άμυνα έγιναν διάδρομος για νέες αντεπιθέσεις της Μάιντς, η οποία είχε ευκαιρίες για τρίτο γκολ.Στο 2ο μέρος, το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και θεαματικό. Ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν, με τη Μάιντς να έχει και δοκάρι. Η Ντόρτμουντ κατάφερε να ξεκλειδώσει την εστία του Ντάμεν με ένα σουτ του Ραφαέλ Γκερέιρο στο 69′ και στη συνέχεια εγκαταστάθηκε στην περιοχή των φιλοξενουμένων.

Ο “βομβαρδισμός” περιελάμβανε και τον Γιουσουφά Μουκοκό, που είχε περάσει στον αγώνα, με τον Μάρκο Ρόις να έχει μπει από το 1ο μέρος, στη θέση του Καρίμ Αντεγέμι. Κανείς από τους επιθετικούς της Ντόρτμουντ όμως δεν μπορούσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Μάιντς, αφού οι περισσότερες προσπάθειες, ακόμα κι εντός περιοχής, κατέληξαν λίγο άουτ.

Παρά το 1-2, η ισοφάριση της Κολωνίας στο άλλο ματς που έκρινε τον τίτλο έστεφε πρωταθλήτρια την Ντόρτμουντ για ένα διάστημα προς το τέλος του αγώνα, όμως το γκολ του Τζαμάλ Μουσιάλα πήρε πίσω τα σκήπτρα.

Η Ντόρτμουντ χρειαζόταν ξανά δύο γκολ και τη νίκη. Έστειλε δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα στις καθυστερήσεις, όμως μόνο το γκολ του Νίκλας Ζίλε ήταν έγκυρο. Το 2-2 σκόρπισε θλίψη στον αγωνιστικό χώρο για τη μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία αποκαθήλωσης της Μπάγερν.

Πως κέρδισε η Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε στο παιχνίδι ψάχνοντας το πρώτο γκολ από νωρίς. Και το πέτυχε στο 8ο λεπτό. Ο Κομάν έκανε ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή και η αριστερά, στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία και στα δίχτυα του Σβέμπε. Έτσι, οι Βαυαροί προηγήθηκαν. Οι ποδοσφαιριστές του Τούχελ έλεγχαν τον ρυθμό και οι τελικές της Κολωνίας, είτε έφευγαν έξω, είτε ο Ζόμερ αποσοβούσε τον κίνδυνο. Η Μπάγερν είχε και δοκάρι, με τον Μίλερ να παίρνει την κεφαλιά στο 19ο λεπτό, αλλά την μπάλα να μην καταλήγει στα δίχτυα.

Πριν από το τέλος του πρώτου 45λεπτου και συγκεκριμένα στο 45+1′ ο Σανέ σκόραρε με πλασέ. Ωστόσο, ο διαιτητής ειδοποιήθηκε από τον VAR, είδε τη φάση στο μόνιτορ και ακύρωσε το γκολ για χέρι του Γερμανού εξτρέμ στην αρχή της φάσης.

Οι Βαυαροί εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και έτσι η Κολωνία τους τιμώρησε. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Λιούμπιτσιτς το εκτέλεσε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Όμως, η Μπάγερν δεν το έβαλε κάτω και κυνήγησε μανιασμένα το γκολ που θα την βάλει ξανά σε θέση οδηγού του παιχνιδιού και του πρωταθλήματος. Στο 89ο Μουσιάλα με ωραίο σουτ ευστόχησε για το 2-1, το οποίο έμεινε έως το φινάλε και χάρισε στην ομάδα του τον τίτλο.