Ταξίδεψε 60 ώρες από την Ουκρανία στη Σερβία και έγινε Παγκόσμια πρωταθλήτρια στο ύψος (βίντεο & εικόνες)

Η αθλήτρια Γιαροσλάβα Μάχουτσικ από την Ουκρανία πανηγυρίζει το χρυσό στο Παγκόσμιο / Φωτογραφία: Twitter @WorldAthletics

19.03.2022
17:55
Τελευταία ενημέρωση: 19/03/2022 • 22:08
Η Γιαροσλάβα Μάχουτσικ από την Ουκρανία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο κλειστού στίβου

Μόλις 20 ετών είναι η Γιαροσλάβα Μάχουτσικ από την Ουκρανία και μέσα σε λίγο καιρό έχει ζήσει τα πάντα!

Έχει ζήσει τον πόλεμο στην πατρίδα της και με όση δύναμη είχε έφυγε από τη χώρα της για να λάβει μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού Στίβου στο Βελιγράδι και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ύψος!

Παράλληλα, πριν λίγους μήνες κατέκτησε το χάλκινο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, όποτε και είχε κριθεί αυστηρά από συμπατριώτες της καθώς είχε πανηγυρίσει μαζί με τη ρωσίδα αθλήτρια Μαρία Λασίτσκενε.

Τώρα όμως η Ουκρανία πανηγυρίζει για την επιτυχία της, καθώς εν μέσω πολέμου κατάφερε να δώσει το «παρών» στο Βελιγράδι και να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο!

Ταξίδεψε 60 ώρες από την Ουκρανία!

Προκειμένου να μπορέσει να φτάσει στη Σερβία και συγκεκριμένα στο Βελιγράδι για να λάβει μέρος στους αγώνες, αναγκάστηκε να ταξιδέψει 60 ώρες οδικώς!

Η 20χρονη αθλήτρια έφυγε από το Ντνίπρο για να γλιτώσει τον πόλεμο και μέχρι να φτάσει στο Βελιγράδι ήταν στο δρόμο για 60 ώρες και παρόλα αυτά έφτασε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου της διοργάνωσης.