18:46
03/05/2024

18:46
03/05/2024

Super League: Ζωντανή με επική ανατροπή η Κηφισιά, κέρδισε (1-2) τον Ατρόμητο στο Περιστέρι!

Η Κηφισιά κέρδισε τον Ατρόμητο / Φωτογραφία: EUROKINISSI

20.04.2024
21:33
Τελευταία ενημέρωση: 21/04/2024 • 11:34
Νίκη χρυσάφι για την Κηφισιά

Αποφασισμένη να πουλήσει ακριβά το… τομάρι της, αλλά και να διεκδικήσει μέχρι τέλους τις πιθανότητες που τις αναλογούν για την παραμονή της στην κατηγορία είναι η Κηφισιά!

Πραγματοποιώντας ένα ψυχωμένο και πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου έφερε τούμπα τον Ατρόμητο μέσα σε ένα τετράλεπτο χάρη στα τέρματα των Σναϊντερλάν (64′) και Κρισιούμα (68′), φεύγοντας με τεράστιο διπλό… παραμονής από το Περιστέρι (1-2), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των playouts της Super League!

Το ματς

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν κάπως νωθρά στο παιχνίδι, με τον μεν Ατρόμητο να έχει μια φλύαρη κατοχή της μπάλας, και τη δε Κηφισιά να τηρεί… στάση αναμονής, πιέζοντας στον χώρο του κέντρου για ένα κλέψιμο και μια πιθανή κόντρα.

Το πρώτο τέταρτο του αγώνα κύλησε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, με αρκετές μάχες στον χώρο της μεσαίας γραμμής, αλλά και με πολλά λάθη, κυρίως από πλευράς φιλοξενούμενων. Από ένα τέτοιο λάθος άλλωστε προήλθε και το τέρμα του Ατρόμητου στο 16ο λεπτό, όταν μετά από απρόσεκτη παράλληλη πάσα του Τσάπαν στον Βαφέα, ο Αγκιμπού Καμαρά έκλεψε την μπάλα, έφυγε μόνος του στο «ξέφωτο» και με ωραίο σκαφτό πλασέ νίκησε τον Νικοπολίδη για το 1-0, στην πρώτη ουσιαστικά φάση του αγώνα!

Μετά και την εξέλιξη αυτή, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου ήταν «αναγκασμένη» να αλλάξει την τακτική της, να ανεβάσει τις γραμμές και την έντασή της. Κάτι που προσωρινά κατάφερε, απειλώντας δύο φορές μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα στο 23’, αρχικώς με το σουτ του Πρίτσα να σταματάει σε σώματα αμυντικών και εν συνεχεία με την πολύ άστοχη κεφαλιά του Οζέγκοβιτς ανάμεσα στα δύο στόπερ. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, αγγίζοντας το 60% της κατοχής της μπάλας στο πρώτο 45λεπτο.

Στο 34’, ο Ατρόμητος είχε μια μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Αντζιέλσκι και Κούντε, ενώ στο 42’, το δύσκολο εναέριο σουτ του Πολωνού φορ στο δεύτερο δοκάρι πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Νικοπολίδης έβγαλε με σπουδαία επέμβαση στην κλειστή του γωνία το έξυπνο γυριστό σουτ του Αντζιέλσκι, ενώ, δευτερόλεπτα μετά το πλασέ του Κούντε βρήκε σε αμυντικό. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Περιστεριώτες απείλησαν εκ νέου, με την ωραία ενέργεια του Βρακά από τα αριστερά να σταματάει στα σώματα και τον Καμαρά στην εξέλιξη της φάσης να κάνει «τσαφ» από πλεονεκτική θέση.

Διαφορετικό ήταν το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου η Κηφισιά βγήκε αποφασισμένη να πιέσει και να ψάξει το γκολ που θα την ξαναβάλει στη διεκδίκηση του αγώνα. Η πρώτη φάση στην επανάληψη ωστόσο άνηκε στον Ατρόμητο, με τον Κούντε στο 51′ να κλέβει πίσω από το κέντρο και να επιχειρεί από εκείνο το σημείο να κρεμάσει τον Νικοπολίδη που ήταν εκτός εστίας, με το σουτ πάντως να περνάει πολλά μέτρα άουτ!

Στο 53′, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν με το σουτ του Πρίτσα να μπλοκάρει ο Μαρκετζάνι, ενώ τρία λεπτά αργότερα, το φάουλ του Μιλίτσεβιτς έβγαλε σταθερά ο Ιταλός κίπερ. Όσο παιρνούσε η ώρα, η Κηφισιά αύξανε την πίεσή της, έχοντας το μακρινό σουτ του Σολόα στο 60′, αλλά και την επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Μιλίτσεβιτς τρία λεπτά αργότερα.

Τελικώς, η αγωνιστική άνοδος των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος απέφερε καρπούς στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Πρίτσα από τα αριστερά κοντά στο σημείο του κόρνερ, ο Σναϊντερλάν πετάχτηκε στην «καρδιά» της περιοχής και με καρφωτή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα για το 1-1!

Με το μομέντουμ και την ψυχολογία στα ύψη, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου συνέχισε να παίζει σε υψηλό τέμπο, την ώρα όπου ο Ατρόμητος έμοιαζε «μουδιασμένος» με την τροπή που πήρε το ματς. Στο 68′, η Κηφισιά βρήκε και δεύτερο τέρμα, όταν μετά από ωραία σέντρα του Κλωναρίδη από τα δεξιά, ο Κρισιούμα με μια πολύ δύσκολη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ολική ανατροπή (1-2)! Μάλιστα, στη φάση του γκολ, τόσο ο σκόρερ, όσο και ο Ασεβέδο που αμυνόταν, τραυματίστηκαν, με αποτέλεσμα να αποχωρήσουν από το ματς με αναγκαστική αλλαγή λίγο αργότερα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω, ενώ δεν έλειψαν τα νεύρα, τα σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά και οι… κίτρινες κάρτες. Στο 82′, η ομάδα των Βορείων Προαστίων έφτασε κοντά και σε ένα τρίτο τέρμα, με τον Μαρκετζάνι να βγάζει εντυπωσιακά το τετ-α-τετ του Μπιφουμά! Στο 88′, το μακρινό σουτ του Μιλίτσεβιτς δεν προβλημάτισε τους γηπεδούχους, ενώ στα «καπάκια», ο Ορμπάιγ από την άλλη πλευρά άγγιξε την ισοφάριση με προβολή στο δεύτερο δοκάρι.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Κηφισιά έφτασε μια… ανάσα από το 3-1 ώστε να «κλειδώσει» το τρίποντο, με τον Μαρκετζάνι να λέει ένα ακόμα τεράστιο «όχι» σε τετ-α-τετ του Μπιφουμά, ο οποίος στην εξέλιξη της φάσης έστειλε την μπάλα… απελπιστικά άουτ από εξαιρετική θέση. Ενδεικτικό της εικόνας του δευτέρου ημιχρόνου είναι πως οι φιλοξενούμενοι είχαν 11 τελικές (7 στον στόχο) σε αντίθεση των 5 (1 στον στόχο) των Περιστεριωτών!