07:38
25/05/2024

07:38
25/05/2024

Super League: Έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις ο Αστέρας Τρίπολης (3-3) κόντρα στον Βόλο (βίντεο)

Στιγμιότυπο από το Βόλος-Αστέρας Τρίπολης / Φωτογραφία: EUROKINISSI

19.08.2022
23:32
Τελευταία ενημέρωση: 20/08/2022 • 10:59
Ο Βόλος κέρδισε στην πρεμιέρα της Super League

Στην πρεμιέρα της Super League, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπαράλες να ισοφαρίζει σε 3-3 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό.

Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Φαν Βέερτ, Φερνάντες και Ντέλετιτς ενώ για τους Αρκάδες οι Μπενίτο, Τιλίκα και Μπαράλες.

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν στο Πανθεσσαλικό και στην αφετηρία του νέου πρωταθλήματος με καινούργιους προπονητές στον πάγκο τους. Ο Γάλλος κόουτς, Οσβάλντ Τανσό, πήρε το επίσημο βάπτισμα του πυρός στο τιμόνι του Βόλου, ενώ ο Ηρακλής Μεταξάς έκανε το δικό του ντεμπούτο στην ομάδα της Τρίπολης.

Γκολ (μέσω VAR) ο Μπενίτο

Η καλή μεσοεπιθετική λειτουργία του Αστέρα επιβραβεύτηκε στο 27΄. Ο Μπερτόγλιο με κάθετη πάσα στον κενό χώρο έβγαλε τον Μπενίτο απέναντι από τον Κλέιμαν και ο Ισπανός επιθετικός πλάσαρε εύστοχα.

Ο βοηθός (Μπούξμπαουμ) σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ, ωστόσο μετά από τον έλεγχο της φάσης από το VAR (Ζαμπαλάς) σωστά το γκολ μέτρησε, αφού ο Μπενίτο καλυπτόταν από την άμυνα των γηπεδούχων (0-1).

Σε φόρμα ο Φαν Βέερτ

Η απάντηση του Βόλου στο γκολ του Αστέρα ήρθε από τον συνήθη – ύποπτο, Τομ Φαν Βέερτ. Ο περυσινός πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος εκμεταλλεύτηκε έτσι όπως έπρεπε την σέντρα («πάρε – βάλε»)του Άλχο και με κοντινή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Ανατροπή με γκολάρα

Ο Βόλος γύρισε το ματς στο 56΄με πανέμορφο γκολ που έφερε στην ούγια την υπογραφή του Πάολο Φερνάντες. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός με φαλτσαριστό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε «συστημένη» την μπάλα στην αριστερή γωνία του Παπαδόπουλου κι έδωσε το προβάδισμα (2-1) στην θεσσαλική ομάδα.

Τρίτο βολιώτικο γκολ

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ (3-1) στο 65΄. Ο Πάολο Φερνάντες με τακουνάκι – «ζωγραφιά» πάσαρε στον Ντέλετιτς μέσα στην περιοχή ο Σέρβος εξτρέμ ντρίμπλαρε κι αφού έφερε την μπάλα στο δεξί με ωραίο πλασέ σκόραρε.

«Ζωντανός» ο Αστέρας και ισοφάριση στο 98΄

Ο Άλβαρες με σέντρα ακριβείας σημάδεψε τον Τιλίκα που μέσα από περιοχή των γηπεδούχων με κεφαλιά βρήκε δίχτυα (3-2) με την φάση να ελέγχεται από το VAR και το γκολ να μετρά κανονικά στο 68΄.

Στο 91΄οι Αρκάδες έχασαν πολύ καλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν με σουτ του Σονί μέσα από την περιοχή που έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με τον Μπαράλες να δίνει την ισοπαλία (3-3) στον Αστέρα με πλασέ μέσα από την περιοχή στο τελευταίο λεπτό (98′ ) των καθυστερήσεων.

Super League: Βόλος-Αστέρας Τρίπολης 3-3

ΒΟΛΟΣ (Οσβάντ Τανσό): Κλέιμαν, Άλχο(82΄Ταχάτος), Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα, Τσοκάνης, Ματίγια (57΄ Ουεαντρόγκο), Ντέλετιτς, Πάολο Φερνάντες (88΄Τσέλιος), Βίκτορ Φερνάντες, Φαν Βέερτ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Πίτσου, Άλβαρες, Μουνάφο (71΄Σόνι), Στάνκο, Γκαρντάφσκι (61΄Σίτο) (79΄Γκαρθία), Μπερτόγλιο, Ριέρα (46΄Τιλίκα), Μπενίτο (61΄Μπαράλες).