19:50
14/05/2024

19:50
14/05/2024

Super League: Νίκη χρυσάφι για τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, 3-2 τον Παναιτωλικό με ανατροπή!

Οι παίκτες του Ατρόμητου πανηγυρίζουν / Φωτογραφία: Eurokinissi

28.10.2023
22:03
Τελευταία ενημέρωση: 29/10/2023 • 10:16
Ο Ατρόμητος νίκησε με 3-2 τον Παναιτωλικό στο Περιστέρι

Με τον Βέργο να τον λυτρώνει στο 99′ με γκολ που μέτρησε μετά από εξέταση επτά λεπτών στο VAR, ο Ατρόμητος νίκησε 3-2 τον Παναιτωλικό, έσπασε το ρόδι και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας!

Το πρώτο τρίποντο του Ατρομήτου στη φετινή πέρασε από χίλια κύματα. Οι Περιστεριώτες με δύο γκολ του Ρομπάιγ και ένα του Βέργου στις καθυστερήσεις (το οποίο χρειάστηκε 6-7 λεπτά ελέγχου στο VAR) έκανε ανατροπή στην ανατροπή και στο τέλος επικράτησε 3-2 του Παναιτωλικού. Ο Φρεντερίκο Ντουάρτε έδωσε προβάδισμα στους Αγρινιώτες και ο Λιάβας ισοφάρισε προσωρινά σε 2-2.

Με αυτό το τρίποντο ο Ατρόμητος έφτασε τους έξι βαθμούς και έπιασε τους Αγρινιώτες στον βαθμολογικό πίνακα και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, όπου βρίσκονται οι Βόλος και ΠΑΣ Γιάννινα με πέντε βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν λίγες καλές φάσεις στις δύο εστίες. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 4′ με το σουτ του Αγκιμπού Καμαρά το οποίο πέρασε λίγο άουτ.

Οι Αγρινιώτες απειλούσαν κατά κύριο λόγο με τον Φρεντερίκο Ντουάρτε και χάρη σε αυτόν κατάφεραν να βρουν και το γκολ που έψαχναν στο 21ο λεπτό. Ο Ατρόμητος άργησε να πάρει τα ηνία του ματς για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ανέβασε στροφές.

Μάλιστα τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Γιουμπιτάνα στο 43ο λεπτό, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ αλλά η προσπάθειά του πέρασε άουτ.

Ο Ατρόμητος στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς με τον Ρομπάιγ που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος.

Αρχικά στο 49ο λεπτό ο Γάλλος μέσος με προσωπική ενέργεια (κλέψιμο και σουτ) έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Ατρόμητος πήρε την κατοχή της μπάλας και πάλεψε να επιβάλλει τον ρυθμό του, όμως δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ευκαιρίες κόντρα στον Παναιτωλικό.

Στο 58′ το σουτ του Κούντε δεν είχε στόχο, ενώ η επόμενη τελική ήταν το δοκάρι του Ρομπάιγ, λίγο πριν πετύχει και το δεύτερο γκολ. Ο Παναιτωλικός βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Λιάβα μέσα στην περιοχή, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσια. Ο Βέργος σε μια φάση που ελέγχθηκε πολλά λεπτά σκόραρε και έδωσε το τρίποντο στον Ατρόμητο.

Ατρόμητος – Παναιτωλικός: 3-2

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ατρόμητος: Τσιντώτας, Κεσχρίντρα, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ, Ντε Μποκ, Έντερ, Κούντε, Γιουμπιτάνα, Καμαρά, Ρομπάιγ, Αντζιέλσκι.

Παναιτωλικός: Καπίνο, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι , Τορεχόν, Φρ. Ντουάρτε, Πέδρο.