Super League: Ο ΠΑΟΚ κέρδισε (2-1) στο 96′ τον Ατρόμητο στην Τούμπα!

28.08.2022
23:41
Τελευταία ενημέρωση: 29/08/2022 • 10:29
Νίκη για τον ΠΑΟΚ

Με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-1 τον Ατρόμητο, ο οποίος είχε ισοφαρίσει στο 92ο λεπτό του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ λόγω Κούρτιτς (12′), όμως με τον Τζοβάρα λίγο έλειψαν να πάρουν τον βαθμό στο 92′ και ενώ είχαν μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του αρχηγού τους, Κυριάκου Κιβρακίδη.

Όμως, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ βρήκε γκολ-λύτρωση με τον Νάρεϊ για το 2-1!

Μπήκε δυνατά ο ΠΑΟΚ

Από την αρχή του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά. Η πολιορκία στην αντίπαλη άμυνα απέδωσε νωρίς νωρίς, όταν με ένα χέρι του Χατζηϊσαΐα και συνδρομή του VAR, οι «ασπρόμαυροι» κέρδισαν πέναλτι. Ο Κούρτιτς ανέλαβε την εκτέλεση και στο 12′ έβαλε μπροστά (1-0) την ομάδα του.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν μπορούσε με τίποτα, με τον Χατζηϊσαΐα να κάνει δίνει επικίνδυνο φάουλ στο όριο της περιοχής, με τον Σλοβένο να εκτελεί πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννιώτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος προσπάθησε να πιέσει περισσότερο και να αντιδράσει. Μετά από κάποιες μικρές φάσεις, ο Κούρτιτς στάθηκε τυχερός μιας και σε σκληρό πάτημα πάνω στον Γκονζάλες, γλύτωσε την αποβολή μπροστά στα μάτια του Τζήλου. Ο Κουλιεράκης μετά από εκτέλεση κόρνερ πήδηξε μόνος του στον αέρα αλλά η κεφαλιά του έφυγε άουτ στο 63, ενώ λίγο αργότερα ο Γιαννιώτης έκανε μεγάλη επέμβαση σε προσπάθεια του Ζίβκοβιτς!

Ισοφάριση παρά την αποβολή

Στο 82′ υπήρξε ένταση ανάμεσα σε Κόλμαν και Ζίβκοβιτς για τα μάτια… της μπάλας. Στο 85′ οι γηπεδούχοι πίεσαν ψηλά και έκλεψαν με τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος έδωσε τον Ολιβέιρα. Ο Πορτογάλος συνεργάστηκε με τον Νάρεϊ, που έστρωσε στον φορ των γηπεδούχων που σκόραρε με συρτό σουτ, όμως το VAR έδωσε οφσάιντ!

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουνίθ πήγε να βάλει τρομερό απευθείας φάουλ, όμως ο Κοτάρσκι έκανε τρομερή επέμβαση! Στο 90+2′ έπειτα από μακρινή μπαλιά, ο Σουάρεθ τροφοδότησε με το κεφάλι τον Τζοβάρα, που σκόραρε από κοντά για το 1-1!

Λύτρωσε με Νάρεϊ

Στο 90+6′ όμως, σέντρα του Ζίβκοβιτς από τα αριστερά και ο Νάρεϊ με σκαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δεν κατάφερε να προστατέψει την κλειστή του γωνία ο Γιαννιώτης!

Super League: ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 2-1

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (Σάστρε 70΄), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Κούρτιτς (Σβαμπ 80′), Ντάντας (Μπίσεσβαρ 76΄), Αουγκούστο (Φ.Σοάρες 80′), Νάρεϊ, Α. Ζίβκοβιτς, Μπράντον Τόμας (Ολιβέιρα 63′)

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Σουάρεθ, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Γκονζάλεζ, Κουέν, Μουνίθ (Οικονομίδης 92′), Τζαβίδας (Ροτάριου 63′), Κλωναρίδης (Τζοβάρας 80′) Ρομπάιγ (Κάρτανσιον 63′)