Πλέι οφ Super League: Εύκολα ο ΠΑΟΚ (2-0) τον Παναθηναϊκό

Φάση από το ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός / Φωτογραφία: EUROKINISSI

17.05.2022
21:59
Τελευταία ενημέρωση: 18/05/2022 • 9:17
Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Παναθηναϊκό

Για την δέκατη αγωνιστική των πλέι οφ της Super League και λίγες μέρες πριν τον μεταξύ τους τελικό κυπέλλου, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-0 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα.

Καθάρισε από νωρίς ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς την κατοχή της μπάλας, με τον Παναθηναϊκό να του δίνει μέτρα στο γήπεδο και να ψάχνει την «κόντρα», αλλά δεν κατάφερε να πατήσει περιοχή και να απειλήσει ουσιαστικά.

Όλα αυτά μέχρι το 12’, με τον Διούδη να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Άκπομ από την μικρή περιοχή, μετά από γέμισμα του Λύρατζη από δεξιά, στην πρώτη κλασική ευκαιρία του αγώνα. Ενώ, δύο λεπτά μετά, στην δεύτερη επίσκεψή τους στα καρέ του αντιπάλου, οι Θεσσαλονικείς πήραν το προβάδισμα. Όταν από εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς στο δεύτερο δοκάρι και κεφαλιά-πάσα του Ίνγκασον στη μικρή περιοχή, ο Σβαμπ εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της άμυνας και «τσίμπησε» την μπάλα προ του Διούδη, για το 1-0.

Η συνέχεια βρήκε τον ΠΑΟΚ να παραμένει σε θέση επίθεσης, να επιμένει και να δικαιώνεται αρκετά γρήγορα απέναντι στην 11άδα των «πράσινων» που φυσιολογικά δεν είχε συνοχή ενώ είχε και νωχελική αμυντική συμπεριφορά σε αυτό το διάστημα… Με τον Λύρατζη να σεντράρει από δεξιά, τον Σοάρες να κάνει την κεφαλιά, τον Διούδη να αποκρούει αλλά στην επαναφορά τον Άκπομ να κάνει το 2-0, με προβολή από κοντά, στο 21ο λεπτό!

Στην επανάληψη, το «τριφύλλι» μπήκε καλύτερα, καταφέρνοντας να βρεθεί περισσότερη ώρα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και να κάνει την πρώτη του φάση στο 54’, με τον Βιτάλ να σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά την μπάλα να φεύγει αρκετά έξω. Με το προβάδισμα των δύο τερμάτων να του το επιτρέπει αλλά και την επιβάρυνση των παικτών του να το… υπαγορεύει, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε τριπλή παρέμβαση από τον πάγκο, φρεσκάροντας την ομάδα του.