00:37
10/05/2024

00:37
10/05/2024

Super League: Ο ΟΦΗ βάζει σε κίνδυνο τον ΠΑΣ – Έφυγε νικητής με 0-1 από τα Γιάννενα

Στιγμιότυπο από το ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΦΗ / Φωτογραφία: Eurokinissi

01.04.2023
21:29
Τελευταία ενημέρωση: 02/04/2023 • 13:41
Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο ΟΦΗ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα

Νικητής έφυγε από τα Γιάννενα ο ΟΦΗ, καθώς επικράτησε με 0-1 απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει μπλεξίματα, καθώς ηττήθηκε στους Ζωσιμάδες από τον ΟΦΗ και πλέον βρίσκεται ελάχιστα πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο ΟΦΗ επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία παιχνίδια. Οι Κρητικοί επικράτησαν 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League. Ο Έρικ Λάρσον ήταν εκείνος που σκόραρε στο 20ο λεπτό και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, ενώ οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις σημαντικές ευκαιρίες που είχαν.

Στιγμιότυπο από το ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΦΗ
Στιγμιότυπο από το ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ / Φωτογραφία: Eurokinissi

Οι πρώτες τελικές του παιχνιδιού ανήκαν στον ΠΑΣ Γιάννινα, με κεφαλιά του Εραμούσπε στο 2′ και σουτ του Σόρια στο 8′. Σταδιακά ο ΟΦΗ άρχισε να παίρνει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να γίνει απειλητικός. Στο 18′ προειδοποίησε με τον Ντίκο, του οποίου η κεφαλιά πέρασε για λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα οι Κρητικοί έκαναν το 1-0.

Νωρίς στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε ευκαιρία για να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Νίνης έβγαλε εξαιρετική σέντρα προς την περιοχή, ο Παμλίδης πήρε την κεφαλιά, όμως αστόχησε για λίγο. Το παιχνίδι είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό, κάτι που ήθελαν να αξιοποιήσουν και οι δύο ομάδες.

Στο 66′ ο Τσιντώτας έδιωξε με το πόδι προσπάθεια του Ντίκο από δύσκολη γωνία. Τρία λεπτά αργότερα οι Ηπειρώτες είχαν σπουδαία διπλή ευκαιρία. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Εραμούσπε πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι. Οι Κρητικοί δεν απομάκρυναν, με τον Σόρια να πιάνει άουτ, αλλά να αστοχεί.

O ΠΑΣ Γιάννινα αύξησε την πίεσή του και στο 76′ είχε νέα ευκαιρία με τον Μορέιρα, ενώ ο ΟΦΗ ήθελε να διαχειριστεί περισσότερο το προβάδισμα που είχε αποκτήσει από το πρώτο λεπτό.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ: 0-1

ΠΑΣ Γιάννινα: Τσιντώτας, Σόρια, Μπορταγκαράι, Εραμούσπε, Πήλιος, Ριένστρα, Γκίνο, Μπιλμπάο, Παμλίδης, Μπάλαν, Μορέιρα

ΟΦΗ: Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης, Τοράρινσον, Λάρσον, Περέα, Νέιρα, Βούρος, Μπάκιτς, Τσιλιανίδης, Ντίκο