20:27
08/05/2024

20:27
08/05/2024

Super League: O ΠΑΣ Γιάννινα πέρασε (0-1) από τη Νίκαια και «βυθίζει» τον Ιωνικό

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε τον Ιωνικό / Φωτογραφία: Eurokinissi

29.04.2023
21:19
Τελευταία ενημέρωση: 30/04/2023 • 8:13
Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μια τεράστια νίκη κόντρα στον Ιωνικό

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ο νικητής του ενός «τελικού» της αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League, κερδίζοντας με 0-1 τον Ιωνικό στη Νίκαια.

Το γκολ γα τον «Άγιαξ της Ηπείρου» πέτυχε ο Μέντες Μορέιρα Αχμάντ στο 64ο λεπτό, το οποίο ήταν και το πρώτο του την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέβηκε στους 30 βαθμούς, ενώ οι Νικαιώτες παρέμειναν κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και έψαχναν το γρήγορο γκολ. Η αντίδραση του ΠΑΣ Γιάννινα υπήρξε άμεση, αφού οι παίκτες του Θανάση Στάικου ισορρόπησαν και προσπάθησαν ν’ απειλήσουν τα  καρέ του Χουτεσιώτη. Εν συνεχεία, όμως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και καμία ομάδα δεν έγινε απειλητική. Ο Ιωνικός είχε μεγαλύτερη κατοχή, αλλά μετά το τέλος του α΄ μέρους οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στ’ αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το σκορ στο μηδέν.

Το β΄ μέρος άρχισε με τον Αθανασίου να περνά στη θέση του Παναγιώτη Τσιντώτα για τον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων παραπονέθηκε για πόνο στον δεξιό προσαγωγό. Στο 52ο λεπτό, ο Ιωνικός είχε μία ευκαιρία, όταν ο Μάντζης έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Αθανασίου μπλόκαρε την μπάλα. Και μετά από διακοπή ενός λεπτού, όταν άναψαν ξαφνικά τα ποτιστικά του γκαζόν, ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ!

Συγκεκριμένα, ο Πήλιος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Χουτεσιώτης δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα. Ο Μορέιρα πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, στο 64ο λεπτό.  Ο ΠΑΣ σκόραρε με τον Τζίμα στο 83ο λεπτό, αλλά ο Μορέιρα που του έδωσε την πάσα ήταν από αντικανονική θέση. Στα τελευταία λεπτά υπήρξε ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.

Συγκεκριμένα, στο 90΄+7΄ ο Παμλίδης έπεσε στον αγωνιστικό χώρο και ο Μύγας προσπάθησε να τον σπρώξει εκτός. Οι δυο τους είχαν μια αψιμαχία στην οποία αναμίχθηκαν και άλλοι παίκτες, με τους δύο ποδοσφαιριστές να κιτρινίζονται. Ο αντιπρόεδρος της ΠΑΕ Ιωνικός, Τάκης Τσιριγώτης που αναμείχθηκε στην ένταση, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

Οι συνθέσεις

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Σάκιτς, Κάνιας, Σεμπά (76΄ Σεμπά), Γούλερι (60΄ Ελευθεριάδης), Μασάς (71΄ Λοβέρα), Μάντζης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας (49΄ Αθανασίου), Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Μορέιρα (88΄ Ροσέρο), Τζίμας, Τζίνο, Παμλίδης, Λιάσος, Μπάλαν (90′ +9΄ Κόντε)