Super League: Ο Παναθηναϊκός με ανατροπή κέρδισε (2-1) την ΑΕΚ (βίντεο)

11.09.2022
23:31
Τελευταία ενημέρωση: 12/09/2022 • 8:15
Πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός

Με δυο γκολ με πέναλτι, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 2-1 την ΑΕΚ στο αθηναϊκό ντέρμπι για την 4η αγωνιστική της Super League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ωραίο γκολ του Πινέδα στο 36’, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ισοφάριση χάρη σε πέναλτι του Αϊτόρ στο 43’ και στην… ανατροπή από ημίχρονο, ξανά από την άσπρη βούλα με τον Σπόραρ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές, με τους «κιτρινόμαυρους» να πιέζουν πιο ψηλά πλέον και να ψάχνουν από νωρίς την φάση που θα τους χάριζε την ισοφάριση.

Πριν συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού, ο Ματίας Αλμέιδα έκανε… τετραπλή αλλαγή, διατηρώντας μεν το 4-2-3-1, αλλά με Μάνταλο και Πινέδα στα χαφ, τους Αμραμπατ-Ελάισον εξτρέμ και τον Αραούχο πίσω από τον Λιβάι που πήγε σέντερ φορ, σε μια άκρως επιθετική 11άδα!

Μπαίνοντας στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, ο Γιοβάνοβιτς «φρέσκαρε» την ομάδα του, με τον Μπερνάρ να κάνει το ντεμπούτο του ως αλλαγή και το «τριφύλλι» να χάνει νέα ευκαιρία για το 3-1, στο 85’.

Super League: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 2-1

Παναθηναϊκός (Ιβαν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Γκάνεα, Κουρμπέλης (74′ Βέρμπιτς), Ρούμπεν, Τσέριν, Παλάσιος (90’+2′ Βαγιαννίδης), Σπόραρ (78′ Ιωαννίδης), Αϊτόρ (78′ Μπερνάρ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (58′ Μοχαμαντί), Γιόνσον (57′ Μάνταλος), Σιμάνσκι (57′ Αμραμπατ), Γκαρσία, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (58′ Ελίασον), Αραούχο (77′ Φαν Βέερτ).