18/05/2024

22:21
18/05/2024

Super League: Ο Ελ Αραμπί «μίλησε» στο τέλος και 2-1 ο Ολυμπιακός τον Άρη

Ο Ελ Αραμπί μετά το γκολ που έβαλε στο ματς Ολυμπιακός - Άρης / Φωτογραφία: Eurokinissi

13.03.2022
20:57
Τελευταία ενημέρωση: 14/03/2022 • 9:56
Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη με 2-1 στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Super League

Νίκη του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη επί του Άρη με 2-1 στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς στο πρώτο τους ματς στα πλέι οφ του πρωταθλήματος, χάρη στο γκολ του Ελ Αραμπί στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με εκτέλεση πέναλτι. Απέναντι σε έναν Άρη ο οποίος τα πήγε καλά μέσα στο Καραϊσκάκη και έβαλε δύσκολα, ξανά, στον Ολυμπιακό, μία εβδομάδα μετά τη νίκη του επί της ομάδας του Πειραιά στη Θεσσαλονίκη, για την κανονική διάρκεια της Super League.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έψαξε από νωρίς το γκολ, δεν τα κατάφερε όμως, ενώ μπόρεσε να δημιουργήσει αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Κουέστα, όμως ο γκολκίπερ του Άρη ήταν σε καλή βραδιά.

Στο 37′ ο Γκάνεα ανέτρεψε τον Ροντρίγκες στην περιοχή και ο Μανούχος έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κούεστα στο 40′!

Παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός στα υπόλοιπα λεπτά έβγαλε ένα άγχος και είχε βιαστικές επιλογές, κατάφερε να σημειώσει το γκολ πριν το ημίχρονο. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καρβάλιο εκτέλεσε κόρνερ και ο Σισέ με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα για το 1-0!

Στο δεύτερο μέρος επίσης οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά και στο 47′ είχαν δοκάρι με τον Εμβιλά, ενώ στην επαναφορά ο Κουέστα έδιωξε από κοντά το πλασέ, ξανά, του Εμβιλά. Ο Άρης όμως βρήκε την «τρύπα» στην άμυνα του Ολυμπιακού και στο 61′ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Καμαρά, μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Εντιαγέ!

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έψαξαν το δεύτερο γκολ. Στο 72′ ο Ολυμπιακός είχε επίσης καλή φάση. Ο Αγκιμπού Καμαρά σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού και ο Κούεστα κατάφερε και έδιωξε με το πόδι του! Στο 83′ ο Αγκιμπού έστρωσε στον Μαντί Καμαρά, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Σισέ πήρε το πέναλτι από τον Φαμπιάνο, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί και αυτήν τη φορά, στο 83′, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1!

Ολυμπιακός – Άρης 2-1

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Μανωλάς, Σισέ, Λαλά (81′ Βρουσάι), Μπουχαλάκης (63′ Μαντί Καμαρά), Εμβιλά, Καρβάλιο (63′ Βαλμπουενά), Μασούρας (46′ Αγκιμπού Καμαρά), Ροντρίγκες (63′ Τικίνιο), Ελ Αραμπί.

Άρης (Χ. Μπούργος): Κουέστα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ιτούρμπε (69′ Χαΐροβιτς), Μπρούνο Γκάμα (69′ Πάλμα), Εντιαγέ, Σούντγκρεν, Γκάνεα (76′ Αγμπενένιου), Ματίγια, Καμαρά, Σάσα.