17:37
25/04/2024

17:37
25/04/2024

Πλέι οφ Super League: Ο Ελ Αραμπί «καθάρισε» την ΑΕΚ – Νικητής (2-3) στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός

Ο Ελ Αραμπί πανηγυρίζει στο ΑΕΚ-Ολυμπιακός / Φωτογραφία: EUROKINISSI

17.05.2022
21:55
Τελευταία ενημέρωση: 17/05/2022 • 23:40
Ο Ολυμπιακός κέρδισε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί να πετυχαίνει χατ τρικ, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Προηγήθηκε νωρίς η ΑΕΚ, απάντησε ο Ελ Αραμπί

Οι πολλές αλλαγές (αρκετές από αυτές επιβεβλημένες) στη σύνθεση των δύο ομάδων έκανε πιο απρόβλεπτο το παιχνίδι, τόσο για την εικόνα, όσο και για το αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να πάρει… ώθηση από την κερκίδα, όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις. Παίζοντας σε κλίμα το οποίο τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τη σημερινή μέρα- δεν βοηθάει επ’ ουδενί τον γηπεδούχο. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με φάση στο 2’ το παιχνίδι, με τον Ελ Αραμπί να μην βρίσκει καλά την μπάλα και να αστοχεί. Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και δεν φάνηκε να πτοείται σε πρώτη φάση από τις αποδοκιμασίες, με τον Τσούμπερ να ανοίγει το σκορ στο 14’. Οι Πειραιώτες του έδωσαν χώρο και όταν πήγε πάνω του ο Σισέ ήταν αργά, καθώς είχε «οπλίσει» ο Ελβετός, ο οποίος σκόραρε με ωραίο εκτός περιοχής σουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» φλέρταραν με το 1-1 δύο λεπτά μετά, καθώς αστόχησε ο Φορτούνης μετά από μπαλιά του Κούντε. Τελικά, η ισοφάριση σημειώθηκε στο 20’, όταν ο Κούντε σέντραρε από τα αριστερά, με τον Στάνκοβιτς να προσπαθεί να διώξει, αλλά εν τέλει να στρώνει στον Ελ Αραμπί που σκόραρε με άνεση. Από εκείνο το σημείο, έλεγξε την κατάσταση και ήταν πιο επικίνδυνος μέχρι την ανάπαυλα. Στο 34’ είχε διπλή ευκαιρία με τον Κίτσο, ο οποίος είδε Μισελέν και Στάνκοβιτς να τον μπλοκάρουν. Η ΑΕΚ είχε δύο στιγμές (32’, 38’) από τις οποίες θα μπορούσε θα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο, αλλά το γεγονός ότι δεν συνέβη οφείλεται στην έλλειψη αλτρουισμού του Τάνκοβιτς, που σούταρε εκτός περιοχής, παρότι είχε πάσα.

Ο Μαροκινός καθάρισε για τον Ολυμπιακό

Από τα όσα είδαμε στα πρώτα 45 λεπτά, ο Μαρτίνς έκρινε ότι πρέπει να κάνει αλλαγές, αφήνοντας τον Φορτούνη στον πάγκο με τον Μασούρα να παίρνει τη θέση του, ενώ ο Σάκχοφ πέρασε αντί του Κριχόβιακ που δεν μπορούσε να συνεχίσει. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους, η ΑΕΚ πήρε νέο προβάδισμα, με τον Χατζισαφί να σεντράρει γλυκά και τον Λιβάι να πηδάει στον Θεό, κερδίζοντας κατά κράτος τα αντίπαλα στόπερ για το 2-1. Στο 58’ ο Τσούμπερ έστειλε δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν εκτεθειμένος, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός άγγιξε το 2-2. Ο Μπουχαλάκης πήρε την κεφαλιά από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής και αστόχησε.