23:27
28/03/2024

23:27
28/03/2024

Super League: Σημαντικές νίκες για ΠΑΟΚ και Άρη – Τρίποντο «χρυσάφι» για Ιωνικό (1-0) κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης (βίντεο)

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Βόλο για τη Super League / Φωτογραφία: EUROKINISSI

12.03.2023
21:03
Τελευταία ενημέρωση: 13/03/2023 • 10:59
Όσα έγιναν στα παιχνίδια της 26ης αγωνιστικής στην Super League

Πέντε παράλληλες αναμετρήσεις περιελάμβανε η τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας στην Super League.

Σημαντικά τρίποντα πήραν ΠΑΟΚ και Άρης, με τους «Ασπρόμαυρους» να κερδίζουν 0-1 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό ενώ ο Άρης επικράτησε με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα εντός έδρας.

Τρίποντο-ανάσα για τον Ιωνικό, που κέρδισε στη Νίκαια τον Αστέρα Τρίπολης με 1-0.

Ζωντανός για τίτλο ο ΠΑΟΚ

Το γκολ του Μπράντον Τόμας στο 30ο λεπτό ήταν αυτό που χάρισε στον ΠΑΟΚ τη νίκη με 1-0 επί του Βόλου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, σε ματς για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πιστοποίησε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, ελαχιστοποιώντας τους κινδύνους μπροστά στην εστία του Ντόμινικ Κοτάρσκι και χάνοντας ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο 45λεπτο, για περισσότερα γκολ.

Ξανά στην πεντάδα ο Άρης

Με ανατροπή στο σκορ, ο Άρης επικράτησε με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Super League.

Βλάντιμιρ Νταρίντα (26΄), Ματέο Γκαρσία (43΄) και Αμπουμπακάρ Καμαρά (58΄) τα γκολ των γηπεδούχων, που είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ από το τέρμα του Αγγελου Λιάσου (7΄).

Πολύτιμο τρίποντο ο Ιωνικός

Ένα γκολ στο έβδομο λεπτό έκρινε τη μοίρα του αγώνα Ιωνικός-Αστέρας Τρίπολης, που έληξε με νίκη (1-0) της πειραϊκής ομάδας στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα, το σκορ στη Νεάπολη άνοιξε νωρίς και συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό, όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Μάντζης πήρε την κεφαλιά προλαμβάνοντας την έξοδο του Παπαδόπουλου και έγραψε το 1-0.

Καθάρισε από νωρίς ο Λεβαδειακός, μοιρασιά στο Αγρίνιο

Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ο Λεβαδειακός, που επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ στη Λιβαδειά κι έφτασε στους 17 βαθμούς, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο.

Με ισοπαλία ολοκλήρωσαν Παναιτωλικός και Λαμία τις υποχρεώσεις τους στην κανονική περίοδο της Super League, καθώς η αναμέτρησή τους στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής, έληξε 1-1. Οι δύο ομάδες θα τα… ξαναπούν στα πλέι-άουτ, όπου βέβαια τα «καναρίνια» θα μπουν με μεγάλη άνεση, ενώ αντίθετα η ομάδα της Φθιώτιδας ξεκινά από την προτελευταία θέση (υπερτερεί στην ισοβαθμία με τον Λεβαδειακό) και θα δώσει την ύστατη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Super League: Tα σημερινά αποτελέσματα

• Βόλος-ΠΑΟΚ 0-1
  • Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1
  • Λεβαδειακός-ΟΦΗ 2-0
  • Παναιτωλικός-Λαμία 1-1
  • Ιωνικός-Αστέρας Τρίπολης 1-0