Super League: Νέο κάζο για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, έχασε (1-2) και από τον Βόλο

Πανηγυρισμοί Βολου / Φωτογραφία: Eurokinissi

30.01.2022
19:31
Τελευταία ενημέρωση: 30/01/2022 • 19:59
Την τρίτη της σερί εντός έδρας ήττα στη Super League γνώρισε η ΑΕΚ στο ΟΑΚA

Η ΑΕΚ γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα στο ΟΑΚΑ, χάνοντας αυτή τη φορά με 1-2 από τον Βόλο και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Super League.

Από την άλλη, οι Βολιώτες με αυτό το διπλό μπήκαν ξανά σε τροχιά πλέι οφ.

Το ματς

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα πέναλτι που κέρδισε ο Τσούμπερ στο 9ο λεπτό, αλλά ο Ελβετός ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Στο 12΄με εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι ο Αραούχο «άγγιξε» το γκολ της χρονιάς, όμως το δοκάρι χάλασε τα σχέδιά του.

Αμέσως μετά ο Βόλος άνοιξε το σκορ χάρη στην τρομερή επαφή με τα δίχτυα που έχει ο Φαν Βέερτ. Ο δεύτερος σκόρερ της Super League εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην περιοχή και με άμεση εκτέλεση από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 16΄. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ρεγκατέν με σουτ έξω από την περιοχή «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Πολύ ωραίο και ανοιχτό το ματς στο α΄ ημίχρονο με την ΑΕΚ να απαντάει άμεσα. Στο 21΄ από την εξαιρετική ασίστ του Σιμάνσκι ο Σέρχιο Αραούχο ισοφάρισε με το 7o εφετινό του γκολ. Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ σε δύο τετ α τετ του Λιβάι Γκαρσία και του Τσούμπερ σε φάσεις που ίσως να ξεκίνησαν από οφσάιντ, όμως ο βοηθός δεν σήκωσε τη σημαία του, άρα καταγράφονται ως χαμένες ευκαιρίες. Στο 33΄ ο Φεράρι «έβγαλε» πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Γκαρσία, σε ακόμα μία σπουδαία στιγμή για την Ένωση.

Παρόλα αυτά, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ήταν ο Βόλος που έφτασε «μια ανάσα» από το 1-2, αλλά το απευθείας φάουλ του Φερνάντες «σταμάτησε» στο δοκάρι του ακινητοποιημένου Στάνκοβιτς.

Άλλη ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του παιχνιδιού πάλι ο Βόλος απείλησε άμεσα (50΄) με τον Στάνκοβιτς να νικάει σε τετ α τετ τον Φαν Βέερτ διορθώνοντας δικό του λάθος.

Ο χρόνος κυλούσε και ο Γιαννίκης δεν είχε ποιοτικές λύσεις στον πάγκο για να αλλάξει τα δεδομένα, με την ΑΕΚ να δείχνει ανήμπορη να επιβάλει το ρυθμό της.

Στον αντίποδα ο Βόλος, παρά και τις δικές του απουσίες, έδειχνε να ελέγχει το ματς και στο 85΄πήρε το προβάδισμα.

Ο Τζαβέλας έκανε ένα μεγάλο λάθος, χτυπώντας με τον αγκώνα το πρόσωπο του Ρίνερ. Πέναλτι το οποίο καταλόγισε ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR και που αξιοποίησε ο Φαν Βέερτ.

Λίγο αργότερα ο σκόρερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αποτρέψει άλλη μία ήττα στο ΟΑΚΑ

ΑΕΚ – ΒΟΛΟΣ 1-2

Οι συνθέσεις του ματς

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (79’ Μισελέν), Λε Ταλέκ (79’ Σάκχοφ), Σιμάνσκι (89’ Τάνκοβιτς), Γκαρσία (79’ Κοσίδης), Γέβτιτς (67’ Γιούσης), Τσούμπερ, Αραούχο.

Βόλος: Παπαδόπουλος, Πουρίτα, Γκουλέν, Ρίνερ, Φερράρι, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Φερνάντες (89’ Ρομέρο), Οροζ (71’ Σοάρες), Ρεγκατέν (81’ Μπαρτόλο), Φαν Βέερτ.