19/05/2024

00:03
19/05/2024

Super League: Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός, 5-1 τον Αστέρα Τρίπολης

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πανηγυρίζει μετά το γκολ που σημείωσε / Φωτογραφία: Eurokinisi

02.03.2022
20:51
Τελευταία ενημέρωση: 03/03/2022 • 8:49
Άνετος ο Ολυμπιακός νίκησε με 5-1 τον Αστέρα Τρίπολης για τη Super League

Άνετη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης για την 17η εξ αναβολής αγωνιστική της Super League, με σκορ 5-1!

Στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» τα βρήκαν κάπως… σκούρα απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης και το ημίχρονο έληξε με 0-0. Όμως στο δεύτερο μέρος ο Πέδρο Μαρτίνς έβαλε μέσα τον Βαλμπουενά και εκεί όλα τελείωσαν, αφού μέσα σε λίγα λεπτά ο Ολυμπιακός πήγε το ματς στο 3-0!

Το ματς

Στο 52′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μόλις δύο λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός ανοίχτηκε πολύ ωραία στον κενό χώρο.

Ο Βαλμπουενά «άνοιξε» την μπάλα στα δεξιά για τον Βρουσάι, εκείνος έδωσε στον Καρβάλιο, ο Πορτογάλος έτρεξε την πλευρά, έκανε τη σέντρα και ο Μασούρας με πλασέ «έγραψε» το 2-0 στο ματς!

Ούτε το 3-0 άργησε, αφού στο 57′, ο Βαλμπουενά έδωσε στον Βαλμπουενά, εκείνος με ωραία ατομική ενέργεια βρήκε τον χώρο και έκανε τη σέντρα με τον Μασούρα με το κεφάλι να σημειώνει το 3-0!

Έγινε και το 4-0 για τον Ολυμπιακό, γκολ στο οποίο επίσης είχε συμμετοχή ο Βαλμπουενά. Εκτέλεσε ο Γάλλος φάουλ από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί πήρε την πρώτη κεφαλιά και έβγαλε την ασίστ για τον Μπουχαλάκη ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία.

Ο Αστέρας παρά τα τέσσερα συνεχόμενα γκολ κατάφερε να βρει τις δυνάμεις και να βγει στην επίθεση. Και στο 74′ σημείωσε το 4-1, όταν μετά από κόντρες η μπάλα κατέληξε στον Σιέρα, ο οποίος έκανε το πλασέ και η μπάλα πήγε δοκάρι και μέσα για το 4-1!

Δε σταμάτησε εκεί όμως η ομάδα του Πειραιά, αφού στο 84′ ήρθε και το 5-1! Γύρισμα του Ρέαμπτσιουκ, ο Ροντρίγκες έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλ περιοχή και έγινε το 5-1 για τους «ερυθρόλευκους».

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 5-1

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Μανωλάς (46′ Σισέ), Παπασταθόπουλος, Βρουσάι, Εμβιλά (61′ Μπουχαλάκης), Μ. Καμαρά, Καρβάλιο, Αγκ. Καμαρά (46′ Βαλμπουενά), Μασούρας, Τικίνιο (35′ λ.τρ. Ελ Αραμπί).

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Τσιφτσής, Τασουλής, Λουίς Βαλιέντε (80′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο (68′ Κανελλόπουλος), Καπίγια (46′ Ριέρα), Κρέσπι, Σιέρα, Καστάνο, Μπενίτο (68′ Σονί), Σαντόνια (58′ Τιλίκα), Χριστόπουλος.