12:38
10/05/2024

12:38
10/05/2024

Super League: Νίκη «ανάσα» για τον Ιωνικό – Επικράτησε με 1-0 κόντρα στον Αστέρα (βίντεο)

Στιγμιότυπο από το Ιωνικός - Αστέρας Τρίπολης / Φωτογραφία: Eurokinissi

01.04.2023
23:00
Τελευταία ενημέρωση: 02/04/2023 • 10:54
Νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης ο Ιωνικός

Ο Ιωνικός πήρε μια μεγάλη νίκη κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης με 1-0 στη Νίκαια, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League.

Οι γηπεδούχοι πήραν 3 σημαντικούς βαθμούς με το αυτογκόλ του Καρμόνα, αλλά παραμένουν στον κίνδυνο του υποβιβασιμού.

Στιγμιότυπο από το Ιωνικός - Αστέρας Τρίπολης
Στιγμιότυπο από το Ιωνικός – Αστέρας Τρίπολης / Φωτογραφία: Eurokinissi

Η εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι του Ιωνικού με πυροτεχνήματα και καπνογόνα, φαίνεται πως έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στους παίκτες της ομάδας, οι οποίοι μπήκαν πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Τασουλή να απομακρύνει σωτήρια πάνω στην γραμμή την γυριστή κεφαλιά του Μάντζη.

Με το… καλησπέρα, μόλις στο 10ο λεπτό του αγώνα ο Καρμόνα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από σέντρα του Μύγα και έκανε το 1-0 για τον Ιωνικό.

Το γκολ φαίνεται πως «αφύπνισε» τον νωχελικό στα πρώτα λεπτά, Αστέρα, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να ανεβάζει αμέσως τις γραμμές της. Στο 13’, καταγράφηκε η πρώτη τελική των φιλοξενούμενων με το άστοχο σουτ του Αλάγκμπε , οι οποίοι πάντως δυσκολευόντουσαν να βγουν με αξιώσεις μπροστά στα καρέ του Χουτεσιώτη.

Στο 22’, ο Σεμπά λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, όταν μετά από ωραία ντρίπλα, πάτησε περιοχή, με τον Τασουλή να διώχνει πριν προλάβει ο Βραζιλιάνος να εκτελέσει. Επτά λεπτά μετά, ο Μάντζης έπιασε ένα συρτό σουτ έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Τσιφτσή σε μία δύσκολη επέμβαση στην αριστερή του γωνία. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ιωνικό να διαχειρίζεται σωστά το ματς.

Παρόμοιο το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Νικαιώτες να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα, επιβάλλοντας το δικό τους τέμπο και φέρνοντας το παιχνίδι στα δικά τους «θέλω». Μετά από ένα νωθρό πρώτο τέταρτο στην επανάληψη, η πρώτη φάση άνηκε στους γηπεδούχους με το πλασέ του Μάντζη από τη μεγάλη περιοχή να βρίσκει στον Καρμόνα στο 55’. Δύο λεπτά αργότερα, ο 31χρονος φορ απείλησε εκ νέου με αδύναμη κεφαλιά, χωρίς να ανησυχήσει τον Τσιφτσή.

Ιωνικός – Αστέρας Τρίπολης: 1-0

Ιωνικός (Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μασάς (86’ Γούλερι), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό (90’ Μπουενά), Σάκιτς, Φαντινγκά (78’ Σόουζα), Κάνιας, Σεμπά, Μάντζης (90’ Ελευθεριάδης).

Αστέρας Τρίπολης (Μάντζιος): Τσιφτσής, Ατιένζα, Καστάνο (67’ Ζουκάνοβιτς), Καρμόνα, Τασουλής, Αλάγκμπε (73΄Ιγκλέσιας), Σανταφέ (67’ Τιλίκα), Α. Ριέρα (54’ Mπαρτόλο), Σίτο (73’ Ντεμιντένκο), Μπερτόλιο, Μπαράλες.

Super League: Η βαθμολογία των πλέι άουτ