Super League: Η ΑΕΚ πέρασε «σβηστά» από το Περιστέρι, (0-2) τον Ατρόμητο

Πανηγυρισμοί ΑΕΚ / Φωτογραφία: Eurokinissi

23.01.2022
19:18
Τελευταία ενημέρωση: 23/01/2022 • 19:48
Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες στη Super League, περνώντας με άνεση από το Περιστέρι

Η ΑΕΚ πέρασε με 2-0 από το Περιστέρι και την έδρα του Ατρόμητου και επέστρεψε στις νίκες στη Super League. Με το διπλό αυτό, η Ενωση παρέμεινε 3η και στο -1 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με αργό ρυθμό, αλλά στο 22′ η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με σουτ του Τζαβέλλα μέσα από την περιοχή. Επτά λεπτά μετά, οι «κιτρινόμαυροι» ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Μάνταλου από τον Ντένιτς, αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε την «άσπρη» βούλα.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Ενωση διπλασίασε τα τέρματά της με σκόρερ τον Τσούμπερ, μετά από ωραία πάσα του Γκαρσία.

Στο 65′ ο Μουνίθ του Ατρόμητου είδε την κόκκινη κάρτα, για εκτός φάσης χτύπημα στον Ρότα και ουσιαστικά «κλείδωσε» η νίκη της ΑΕΚ, η οποία ήδη σκέφτεται τον επαναληπτικό Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ.

Οι συνθέσεις στο Ατρόμητος – ΑΕΚ

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης, Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Ντένιτς, Χαρίσης (84′ Έρλινγκμαρκ), Καρτάλης (63′ Σπιριντόνοβιτς), Μπεντινέλι (79′ Κλωναρίδης), Μουνίθ, Κουλούρης

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Χατζηεμμανουήλ, Μοχαμαντί, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Ρότα, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (75′ Σιμόες), Μάνταλος (53′ Γέβτιτς), Τσούμπερ (63′ Άμραμπατ), Λιβάι Γκαρσία (63′ Μισελέν), Ανσαριφάρντ (76′ Αραούχο)