00:47
04/05/2024

00:47
04/05/2024

Super League: Φοβερός Παναιτωλικός, άλωσε την Τρίπολη (0-2) και έκανε άλμα παραμονής!

Φάση από το Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός / Φωτογραφία: EUROKINISSI

20.04.2024
21:25
Τελευταία ενημέρωση: 21/04/2024 • 11:12
Μεγάλο τρίποντο πήρε ο Παναιτωλικός

Πάρτι… παραμονής στην Τρίπολη έστησε ο Παναιτωλικός! Οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι και είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Ντίας, ο οποίος είχε γκολ και ασίστ, και κατάφεραν να φύγουν με σπουδαία νίκη από την έδρα του Αστέρα (0-2).

Κάπως έτσι, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έκανε δεύτερη κολλητή εκτός έδρας νίκη και συνεχίζει να διατηρεί την υπόθεση παραμονή στα χέρια της, βάζοντας από κάτω του και τον Βόλο πλέον.

Κακή εμφάνιση για ένα ακόμη παιχνίδι από τους Αρκάδες, οι οποίοι βγάζουν πολλά αμυντικά προβλήματα και ηττήθηκαν εντός έδρας από τον Παναιτωλικό για πρώτη φορά μετά από εννιά χρόνια.

Το ματς

Καλύτερος ήταν ο Παναιτωλικός στο πρώτο ημίχρονο, κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα και απειλούσε συνεχώς την εστία του Τσιφτσή. Μόλις στο 8ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ντίας έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά έβγαλε σε κόρνερ ο Τσιφτσής.

Στη συνέχεια ο Αστέρας ξεκίνησε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, με τον Παναιτωλικό ωστόσο να έχει κλειστεί καλά και να μην του αφήνει πολλούς χώρους να απειλήσει. Στο 22’ απείλησαν οι Αρκάδες, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαρτόλο, ο Πίτσου έκανε το τελείωμα με το εξωτερικό, αλλά το έβγαλε σε κόρνερ ο Τσάβες!

Ο Παναιτωλικός τελικά μετουσίωσε την ανωτερότητά του σε γκολ στο 31ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα του Τορεχόν η άμυνα του Αστέρα δεν καταφέρνει να απομακρύνει και ο Ντίας από πλεονεκτικό σημείο εκτέλεσε τον Τσιφτσή για το 1-0. Τα λεπτά περνούσαν ο Αστέρας δεν μπορούσε να κάνει κάτι το ιδιαίτερο, με τον Παναιτωλικό τελικά να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (0-1).

Καλύτερα μπήκε ο Αστέρας Τρίπολης στο δεύτερο ημίχρονο και προσπαθούσε να φτιάξει κάποιες φάσεις ώστε να ισοφαρίσει. Ο Παναιτωλικός γινόταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και σε μια από αυτές στο 56’ λίγο έλειψε να κάνει το 2-0.

Ο Λομόνακο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά ο Χουχούμης τελευταία στιγμή τον έκοψε. Τελικά η ομάδα του Πετράκη βρήκε το δεύτερο γκολ και συγκεκριμένα στο 67’. Μετά από νέα κάκιστη αντίδραση της άμυνας των Αρκάδων, ο Ντίας έδωσε στον Ζοάο Πέδρο και εκείνος από θέση τετ-α-τετ έγραψε το 2-0.

Ο Αστέρας στο 80’ είχε μια μεγάλη ευκαιρία για να ξαναμπεί στο ματς, όταν ο Ρεγκίς έκανε μια πολύ ωραία σέντρα με το εξωτερικό, ο Άλβαρες έπιασε το πλασέ εξ επαφής αλλά ο Τσάβες του είπε «όχι» με εκπληκτική επέμβαση! Τα λεπτά περνούσαν, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον Παναιτωλικό να κρατάει το 2-0 μέχρι το φινάλε και να παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα στο θέμα της παραμονής.