Super League: Χορταστική ισοπαλία (3-3) ανάμεσα σε Αστέρα Τρίπολης και Κηφισιά

Φάση από το Αστέρας Τρίπολης-Κηφισιά για τη Super League / Φωτογραφία: EUROKINISSI

28.02.2024
16:55
Τελευταία ενημέρωση: 28/02/2024 • 22:55
Χωρίς νικητή η αναμέτρηση της Super League

Σκορ και θέαμα χάρισαν Αστέρας Τρίπολης και Κηφισιά στην πρώτη αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Super League, με τις δυο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 3-3!

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Αστέρας Τρίπολης έχασε κάθε μαθηματική ελπίδα που είχε για να βρεθεί στην πρώτη 6άδα της Super League.

Το ματς

Ο αγώνας στο «Θ. Κολοκοτρώνης» ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό και την Κηφισιά να ανοίγει στο σκορ στο 14΄ με πέναλτι του Οζέγκοβιτς που είχε κερδίσει ένα λεπτό νωρίτερα ο Κρισιούμα σε επαφή με τον Τσιφτσή, με τον διαιτητή Μανούχο να δείχνει την άσπρη βούλα χωρίς πάντως η φάση να είναι τελείως ξεκάθαρη.

Μετά το 0-1 οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ κι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, με τον Μιριτέλο να νικιέται στο 16΄ και στο 21΄ από τον τερματοφύλακα Αναγνωστόπουλο, αλλά η τρίτη φορά ήταν και η… φαρμακερή: στο 31ο λεπτό ο Μπαρτόλο σέντραρε από αριστερά και ο Αργεντινός επιθετικός εκτέλεσε από τη μικρή περιοχή ισοφαρίζοντας με το 12ο εφετινό γκολ του στο πρωτάθλημα.

Ενάντια στη ροή του αγώνα, η αθηναϊκή ομάδα ξαναπήρε προβάδισμα πέντε λεπτά αργότερα (36΄) με τον Γιόβαντσιτς να σκοράρει από κοντά, όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Οζέγκοβιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά και παρά την αρχική απόκρουση του Τσιφτσή η μπάλα κατέληξε σε πόδια αντίπαλου κι από εκεί στα δίχτυα του.

Ούτε αυτή τη φορά χάρηκαν για πολύ όμως οι φιλοξενούμενοι, αφού στο 40΄ από εκτέλεση κόρνερ ξανά αλλά στην απέναντι περιοχή ο Μιριτέλο έκανε την κεφαλιά-πάσα και ο Γιαμπλόνσκι έγραψε το 2-2 με νέα κεφαλιά σκοράροντας για δεύτερη φορά στα δύο τελευταία παιχνίδια του Αστέρα, καθώς ο Λευκορώσος μέσος το είχε κάνει και την Κυριακή με τον Ολυμπιακό.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πάντως κι άλλες συγκινήσεις, καθώς στο 45΄+3 και σε εξαιρετική αντεπίθεση των Αρκάδων ο Μπαρτόλο βρήκε τον Καλτσά κι εκείνος με ωραία πάσα έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Κρεσπί, ο οποίος πλάσαρε κι έδωσε προβάδισμα, για πρώτη φορά, στην ομάδα του.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο. Η Κηφισιά πήρε τον έλεγχο καθώς ο Αστέρας έριξε το τέμπο του, έστειλε… προειδοποιητικές βολές στο 61΄ και 62΄ με τους Μπιφουμά και Κρισιούμα, για να φτάσει εν τέλει στην ισοφάριση με τον Βαφέα στο 74ο λεπτό, αφού πρώτα το γκολ ελέγχθηκε από το VAR και η διαιτητική ομάδα απεφάνθη πως ουδείς από τους παίκτες που ήταν οφσάιντ δεν εμπόδιζαν το οπτικό πεδίο του Τσιφτσή.

Super League: Αστέρας Τρίπολης-Κηφισιά 3-3

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Λύρατζης, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης (78΄ Άλβαρες), Γκος (46΄ Αλάγκμπε), Γιαμπλόνσκι (78΄ Σουρλής), Καλτσάς (67΄ Παλάσιος), Μπαρτόλο, Κρεσπί (78΄ Μάντζης), Μιριτέλο.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Τεϊσέιρα, Βαφέας, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια, Γιόβαντσιτς (46΄ Σολόα), Κρισιούμα, Μενέντες (62΄ Τετέι), Κλωναρίδης, Οζέγκοβιτς.