01:43
19/05/2024

01:43
19/05/2024

Super League: Ο Ατρόμητος διέλυσε με ανατροπή (1-4) τον Ιωνικό στη Νίκαια (βίντεο)

Οι παίκτες του Ατρόμητου πανηγυρίζουν / Φωτογραφία: EUROKINISSI

10.09.2022
23:28
Τελευταία ενημέρωση: 11/09/2022 • 10:08
Ο Ατρόμητος πήρε μεγάλη νίκη στη Νεάπολη

Με σπουδαία εμφάνιση στο β’ ημίχρονο, ο Ατρόμητος ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 και πήρε θριαμβευτική νίκη με 1-4 επί του Ιωνικού στη Νίκαια.

Μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ και την ισοπαλία με τον Παναιτωλικό, ο Ατρόμητος επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 4-1 του Ιωνικού στη Νίκαια, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League. Οι Περιστεριώτες ανέβηκαν έτσι στους 7 βαθμούς και πλέον αισιοδοξούν για ακόμη καλύτερη συνέχεια στο πρωτάθλημα, ειδικά μετά από εμφανίσεις σαν αυτή του δεύτερου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Κρις Κόλμαν βρέθηκε πίσω στο σκορ προς το φινάλε του πρώτου μέρους μετά από μια ακόμη υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του σπεσιαλίστα Μεντόσα για τους γηπεδούχους, ωστόσο έφτασε γρήγορα στην ανατροπή στο δεύτερο.

Μάλιστα, καταλυτικές στην εξέλιξη του αγώνα ήταν και οι τρεις αλλαγές του Ουαλού τεχνικού των φιλοξενούμενων με την έναρξη της επανάληψης, αφού Κλωναρίδης, Τζαβίδας και Φριντζόνσον είχαν συμμετοχή και στα τρία γκολ που πέτυχε ο Ατρόμητος από το 53′ ως το 61′ για να ανατρέψει έτσι το σκορ και να φτάσει ουσιαστικά στο «τρίποντο». Στο φινάλε, Κλωναρίδης και Τζαβίδας συνδυάστηκαν για το κερασάκι και το τελικό 1-4.

Εξαιρετική συνολικά εμφάνιση των Περιστεριωτών, κυρίως στο δεύτερο 45λεπτο, όταν έκαναν ό,τι ήθελαν απέναντι σε μια τραγική και εξαιρετικά αργή άμυνα του Ιωνικού.

Super League: Ιωνικός-Ατρόμητος 1-4

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες (59′ Μίλο), Βαλεριάνος, Κάνιας, Μασάς (87′ Ελευθεριάδης), Μεντόσα (67′ Λοβέρα), Μύγας, Άοσμαν, Μάντζης (59′ Ιωαννίδης).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης,Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Σουάρεθ, Κεσχρίντα, Κουέν, Γκονζάλες (89′ Έρλινγκμαρκ), Μουνίθ (46′ Φριντζόνσον), Ρομπάιγ (84′ Τζοβάρας), Ροτάριου (46′ Κλωναρίδης), Κάρτανσον (46′ Τζαβίδας).