02:37
17/04/2024

02:37
17/04/2024

Super League: Διπλό κορυφής για την ΑΕΚ, κέρδισε (0-1) τον Ατρόμητο στο Περιστέρι

Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν στον αγώνα με τον Ατρόμητο / Φωτογραφία: EUROKINISSI

08.03.2023
19:23
Τελευταία ενημέρωση: 08/03/2023 • 23:09
Η ΑΕΚ πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Ατρόμητου

Σε ένα παιχνίδι που πέρασε από 40 κύματα μέχρι να διεξαχθεί, η ΑΕΚ κέρδισε με 0-1 τον Ατρόμητο σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Super League.

Το γκολ που έδωσε τη νίκη στην Ένωση πέτυχε ο Στίβεν Τσούμπερ και πλέον η ΑΕΚ βρίσκεται μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα της Super League, στο +1 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.

«Έπνιξε» τον Ατρόμητο η ΑΕΚ

Από το πρώτο λεπτό και σε όλη τη διάρκεια του α΄ ημιχρόνου η ΑΕΚ «έπνιξε» τον Ατρόμητο με το γνωστό pressing-σήμα κατατεθέν του Ματίας Αλμέιδα. Η κατοχή της μπάλας ξεπέρασε το 70% για τους «κίτρινους» που έδειξαν υπομονή στην ανάπτυξη και την κυκλοφορία. Παράλληλα, ήταν απόλυτα «κυνικοί» στην τελική προσπάθεια, καθώς μπορεί να μη δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες όπως σε άλλους αγώνες, όμως οι τρεις αξιόλογες στιγμές τους στο πρώτο 45λεπτο «έδωσαν» ένα γκολ και δύο δοκάρια!

Στο 21΄ το απευθείας φάουλ του Σιντιμπέ βρήκε στο πάνω μέρος του οριζόντιου. Δέκα λεπτά αργότερα από εκτέλεση κόρνερ, ξανά ο Σιντιμπέ βρήκε τη μπάλα η οποία στρώθηκε στον Τσούμπερ και ο Ελβετός με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 43΄ μετά από κεφαλιά-γύρισμα του Αραούχο, ο Γκατσίνοβιτς προσπάθησε να «κλειδώσει» το ματς, όμως το σουτ του κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Ανδρέα Γιαννιώτη.

Ισορροπημένο το β’ μέρος

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, ο Αραούχο έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ με κεφαλιά στο 50΄. Σταδιακά ο Ατρόμητος κατάφερε να ισορροπήσει και έδειξε να παίρνει «πνοή» με την είσοδο των τριών Ελλήνων, Τζαβίδα, Κλωναρίδη, Τζοβάρα, μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Στο διάστημα εκείνο πραγματοποίησε και τις πρώτες τελικές προσπάθειες η ομάδα του Περιστερίου, που δεν ήταν καν ολοκληρωμένες (κόντρες σε αντίπαλους αμυντικούς).

Η μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων ήλθε στο 80΄ όταν ο Φριτζόνσον απέφυγε εξαιρετικά τον Αθανασιάδη, αλλά έχασε την ισορροπία του και στη συνέχεια το σουτ του Κλωναρίδη έφυγε άουτ. Στο μεταξύ ο Αλμέιδα είχε «απαντήσει» με τριπλή αλλαγή (Φερνάντες, Μάνταλος, Πινέδα) έχοντας διαγνώσει την εμφανή κόπωση των ποδοσφαιριστών του.

Στα τελευταία 15-20 λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ φρόντισε να κάνει διαχείριση για να διαφυλάξει το πολύτιμο προβάδισμα. Κινδύνευσε άμεσα στο 89΄ από γύρισμα του Κλωναρίδη και εκτέλεση του Τζαβίδα, λίγο άουτ. Αυτή ήταν η «στιγμή» που αναζητούσε ο Ατρόμητος για να πάρει κάτι από το σημερινό παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφερε κι έτσι η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια από το Περιστέρι και βρίσκεται ξανά στην κορυφή.

Super League: Ατρόμητος-ΑΕΚ 0-1

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης (λ.τρ. Μαυρομμάτης), Ντε Μποκ, Γκονζάλεθ, Κούεν (77΄Φριτζόνσον), Ροτάριου (65΄ Κλωναρίδης), Αγκιμπού Καμαρά, Κιάρτανσον (65΄ Τζαβίδας), Ρομπάιγ (65΄ Τζοβάρας)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Ελίασον (76΄ Φερνάντες), Γιόνσον (76΄ Πινέδα), Γκατσίνοβιτς (86΄ Φαν Βέερτ), Τσούμπερ (76΄ Μάνταλος), Αραούχο

Η «Οδύσσεια» του Ατρόμητος-ΑΕΚ

Όλα ξεκίνησαν στις 5 Φεβρουαρίου, αρχική ημερομηνία διεξαγωγής του αγώνα, όταν το ματς δεν ξεκίνησε ποτέ καθώς η Ένωση εντόπισε πρόβλημα στα δοκάρια που δεν είχε αντιληφθεί κανείς μέχρι εκείνη την στιγμή.

Ο διαιτητής Τζήλος μέτρησε τα δοκάρια με τη βοήθεια της αστυνομίας κι αποφάσισε τη μη διεξαγωγή του αγώνα.

Το μέτρημα των δοκαριών πριν το Ατρόμητος-ΑΕΚ
Το μέτρημα των δοκαριών πριν το Ατρόμητος-ΑΕΚ / Φωτογραφία: EUROKINISSI

Μετά από πολλές και γεμάτες εντάσεις συνεδριάσεις, σε πρωτόδικο βαθμό δικαιώθηκε ο Ατρόμητος, ο οποίος εκπροσωπήθηκε στην υπόθεση από τον Αλέξη Κούγια ενώ υπομνήματα κατέθεσαν και ο Ολυμπιακός με τον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ κατέθεσε έφεση κατά της απόφασης, η οποία όμως απορρίφθηκε από την Επιτροπή Εφέσεων και η Super League όρισε τον αγώνα για σήμερα (8/3) στις 17:30.