Super League: Ο Άρης δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε (2-1) τον Ιωνικό με ανατροπή

15.10.2022
22:32
Τελευταία ενημέρωση: 16/10/2022 • 17:18
Πήρε τους τρεις βαθμούς ο Άρης

Ο Άρης κατάφερε να κερδίσει με ανατροπή τον Ιωνικό με 2-1, παρά το γεγονός ότι στο ημίχρονο έχανε με 0-1.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού προηγήθηκε με τον Βασίλη Μάντζη (42’), αλλά οι «κίτρινοι» έφεραν τα πάνω-κάτω, με τους Ζερβίνιο (62’) και Αντρέ Γκρέι (73’), σε μία ανατροπή που θύμισε το ματς κόντρα στους «ερυθρόλευκους».

Ο Ιωνικός βρήκε το γκολ στο 42’. Από κόρνερ του Αίας Αοσμαν, ο Μαξ Λοβέρα σούταρε, ο Χουλιάν Κουέστα απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Μάντζης είχε εύκολο έργο για το 0-1. Θέλοντας να εκμεταλλευτεί την… παγωμάρα του Άρη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος. Ωστόσο, ο Κουέστα στάθηκε στο ύψος του τόσο στην προσπάθεια του Μάντζη όσο, κυρίως, στο σουτ του Αοσμαν από το σημείο του πέναλτι.

Η αναγκαστική αλλαγή του Χοσέ Αλμπέρτο Κάνιας (θλάση στον τετρακέφαλο) αναστάτωσε τον Ιωνικό. Ο Χουτεσιώτης έσωσε την εστία του στο σουτ του Πάλμα στο 55’ αλλά επτά λεπτά μετά, ο Ζερβίνιο ήταν αδύνατο να αστοχήσει προ κενής εστίας, μετά την ασίστ του Μπράντλεϊ Μαζικού, για το 1-1.

Ο Μαζικού ήταν ο δημιουργός και του 2-1 στο 73’, αφού ο Γκρέι στη σέντρα-σουτ του πρώην μπακ της ΤΣΣΚΑ Σόφιας, έβαλε την προβολή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Φάση στην οποία ο Ιωνικός ήταν με παίκτη λιγότερο, καθώς ήταν εκτός γηπέδου ο τραυματίας Εμάνουελ Σάκιτς.

Super League: Άρης-Ιωνικός 2-1

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μαζικού, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Νταμπό (56’ Ματέο Γκαρσία), Ετέμπο, Καμάτσο, Πάλμα (67’ Γκρέι), Μαντσίνι (42’ Μανού Γκαρθία), Ζερβίνιο (67’ Ιτούρμπε).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Σάκιτς (77’ Μίλο), Αντούνες, Ρομαό, Μύγας, Κάνιας (52’ Τσίμπσαχ/77’ Μάσας), Φαντιγκά, Λοβέρα (46’ Σεμπά), Αοσμαν (77’ Μεντόσα), Ελευθεριάδης, Μάντζης.