14:26
27/04/2024
Search

NEWSLETTER

Super League: Η ΑΕΚ πήρε εκτός έδρας νίκη (0-2) επί του Λεβαδειακού και περιμένει τον ΠΑΟΚ

Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν / Φωτογραφία: EUROKINISSI

24.10.2022
19:56
Τελευταία ενημέρωση: 24/10/2022 • 23:54
Πήρε το τρίποντο η ΑΕΚ

Ένα σημαντικό τρίποντο πήρε η ΑΕΚ που παρότι δυσκολεύτηκε για 45 λεπτά, εν τέλει κέρδισε με 0-2 στη Βοιωτία τον Λεβαδειακό για την 9η αγωνιστική της Super League.

Έτσι, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Super League, έξι βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Και τα δύο γκολ των νικητών πέτυχε ο Λιβάι Γκαρσία, στο 50΄ και το 70΄ (πέναλτι).

Η αλλαγή ταχύτητας στο β΄ ημίχρονο ήταν ακριβώς ό,τι χρειαζόταν η ΑΕΚ για να πάρει ακόμα μία εκτός έδρας νίκη. Μέχρι τότε, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μείνει μακριά από τα εφετινά τους υψηλά στάνταρ και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν σοβαρές «καταστάσεις» για τον Μάρκοβιτς. Οι γηπεδούχοι του Βέλιτς έδειχναν να διαχειρίζονται πολύ καλά το ματς.

Έτσι, η Ένωση πέρασε με ακόμα μία νίκη, την τέταρτη σερί στη Λιβαδειά, όπου έχει χτίσει εξαιρετική παράδοση καθώς σε αυτά τα τέσσερα ματς δεν έχει δεχτεί γκολ.

Super League: Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-2

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Παναγιώτου, Νίκας, Μεχία, Χάμοντ (81΄ Σκβάρκα), Μουτίνιο, Λούα Λούα (85΄ Γιαννιώτας), Τόρο (63΄ Πέτρε)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Ελίασον (79΄ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς, Πινέδα (72΄ Γιόνσον), Γκαρσία (90+2΄ Γαλανόπουλος), Αραούχο