20:23
18/05/2024
Search

NEWSLETTER

Super League: Με πρωταγωνιστή τον Φαν Βέερτ, η ΑΕΚ κέρδισε (3-0) την Λαμία στη Νέα Φιλαδέλφεια (βίντεο)

Ο Τομ Φαν Βέερτ πανηγυρίζει στο ΑΕΚ-Λαμία / Φωτογραφία: EUROKINISSI

21.12.2022
18:56
Τελευταία ενημέρωση: 21/12/2022 • 22:00
Η ΑΕΚ κέρδισε την Λαμία στη Νέα Φιλαδέλφεια

Παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά, η ΑΕΚ κέρδισε με 3-0 την Λαμία στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 14η αγωνιστική της Super League.

Τα γκολ πέτυχαν οι Φαν Βέερτ (67′, 90+4′), Γκαρσία (88′) και έτσι η Ένωση μπήκε με το δεξί στην επανέναρξη του πρωταθλήματος (14η αγωνιστική) της Super League.

Παράλληλα “ξόρκισε μία κατάρα” αφού είχε πολλά χρόνια να κερδίσει τον τελευταίο αγώνα της πριν από τις γιορτές των Χριστουγέννων.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, ο Ματίας Αλμέιδα πέρασε στο ματς τον Τομ Φαν Βέερτ και ο Ολλανδός «καθάρισε».

Από σέντρα του Μάνταλου από δεξιά ο Φαν Βέερτ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ στο 67′. Το 2-0 πέτυχε στο 88ο ο Λιβάι Γκαρσία που εκμεταλλεύτηκε βαθιά μπαλιά του Φαν Βέερτ αλλά και τη λάθος εκτίμηση του Κορνέζου.

Στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φαν Βέερτ διαμόρφωσε με κεφαλιά το τελικό σκορ, ήταν αναμφισβήτητα το πρόσωπο του αγώνα και συνδύασε με τον καλύτερο τρόπο το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα με την καινούργια του ομάδα.

Super League: ΑΕΚ-Λαμία 3-0

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (62′ Φαν Βέερτ), Γιόνσον, Πινέδα, Μάνταλος (87′ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (90+1′ Χριστόπουλος), Αραούχο

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Σιμόν, Γκοράνοφ (84′ Σαραμαντάς), Τζανδάρης, Σλίβκα (72′ Ντε Βινσέντι), Μπεχαράνο (79′ Μπάμπης), Τσιλούλης, Νούνιες (84′ Μποάκιε), Μανούσος (72′ Γιακουμάκης)