17:19
05/05/2024

17:19
05/05/2024

Super Cup: Εύκολη νίκη για το Περιστέρι στον μικρό τελικό – Επικράτησε με 64-49 κόντρα στον ΠΑΟΚ

Στιγμιότυπο από το Περιστέρι - ΠΑΟΚ / Φωτογραφία: Eurokinissi

30.09.2023
18:55
Τελευταία ενημέρωση: 01/10/2023 • 11:22
Το Περιστέρι νίκησε τον ΠΑΟΚ

Το Περιστέρι επικράτησε του ΠΑΟΚ στον μικρό τελικό του Σούπερ Καπ με 64-47 και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο πήρε μία διαφορά που έφτασε ακόμα και στους 20 πόντους, με τον ΠΑΟΚ να έχει και πάλι πρόβλημα στην τρίτη περίοδο και να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό.

Ο αγώνας

O ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορο προβάδισμα με 2-4 στο 2′ και με 5-8 στο 4′ με 2/2 βολές από τον Γκίλμουρ, με το Περιστέρι όμως στη συνέχεια να βρίσκει ρυθμό και σκορ στην επίθεση, ισοφαρίζοντας σε 8-8 στο 5′.

Η ομάδα του Σπανούλη είχε το μομέντουμ και «έτρεξε» συνολικά σερί 8-0 για να προηγηθεί στο 6′ με 13-8 με καλάθι του Χουγκάζ. Ο Ντάγκουμπιτς στο 7′ έγραψε το 15-8, για να κάνει το επιμέρους 10-0, με τον ΠΑΟΚ να απαντά με δικό του σερί 4-0, με πρωταγωνιστή τον Μακνίς, για το 17-14 στο 8′, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 20-14.

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου το Περιστέρι άγγιξε τη διψήφια διαφορά (23-14) με τρίποντο του Ουίλιαμς, με τους Θεσσαλονικείς να μην αφήνουν την ομάδα του Σπανούλη να ξεφύγει περισσότερο και να πλησιάζει με σερί 5-0 σε 23-19 στο 13′. Το Περιστέρι αντέδρασε και στο 15′ με τον Ουίλιαμς και πάλι διαμόρφωσε το 25-19, με τον Ξανθόπουλο στο 16′ να γράφει το 27-19.

Το τρίποντο του Χουγκάζ έστειλε το Περιστέρι για πρώτη φορά στο +11 (30-19), με τον Έλληνα άσο με νέο εύστοχο σουτ από την περιφέρεια να γράφει το 33-21 στο 17′. Ο τρομερός Χουγκάζ (18 π.) με το 4ο τρίποντό του (4/6) διαμόρφωσε το 39-25 στο 20′, με τον Ράγκλαντ στην εκπνοή του ημιχρόνου να κάνει το 41-26.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» ένα σερί 4-0 και μείωσε σε 41-30, κάνοντας την προσπάθειά του να επιστρέψει στο παιχνίδι, με την απάντηση ωστόσο του Περιστερίου να έρχεται άμεσα για το 45-30 με επιμέρους 4-0. Το ματς στη συνέχεια δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες στην επίθεση με κακές επιλογές.

Είναι ενδεικτικό πως σε 5:11 λεπτά το Περιστέρι είχε 5 πόντους και ο ΠΑΟΚ 4. Την αφλογιστία σταμάτησε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο η ομάδα του Σπανούλη, που βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με σερί 5-0 έφτασε για πρώτη φορά στους 20 πόντους (50-30) στο 28′, για να ολοκληρωθεί το το δεκάλεπτο με το σκορ στο 53-37, με τον ΠΑΟΚ να απαντά με δικό του επιμέρους.

Με την εκκίνηση της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ έπαιξε τα ρέστα του για να επιστρέψει στο παιχνίδι και μείωσε σε 53-40, με το Περιστέρι να απαντά για το 55-40 και την αστοχία να κάνει εκ νέου την εμφάνισή της, με τους παίκτες των δύο ομάδων να δείχνουν και σημάδια κούρασης.

Ο Μήτρου-Λονγκ στο 35΄ με ένα απίθανο τρίποντο διαμόρφωσε το 58-42 και έδωσε καθοριστικό προβάδισμα στους Περιστεριώτες, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 58-46 στο 36′ μετά από αντιαθλητικό φάουλ, με τον Χουγκάζ και πάλι με τρίποντο (5/7) να γράφει το 62-46 και ουσιαστικά να τελειώνει την υπόθεση νίκη. Αυτή τελικά ήρθε με το και το Περιστέρι να φτάνει στην επικράτηση με 64-49.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 41-26, 53-37, 64-49

Πηγή: sdna.gr