Στο Μουντιάλ 2022 η Πορτογαλία και η Πολωνία – «Πέταξαν» εκτός Βόρεια Μακεδονία και Σουηδία

29.03.2022
23:52
Τελευταία ενημέρωση: 30/03/2022 • 8:54
Προκρίθηκαν Πορτογαλία και Πολωνία στο Μουντιάλ 2022 του Κατάρ

Πήραν τις νίκες που ήθελαν Πορτογαλία και Πολωνία, για να προκριθούν στην τελική φάση του Μουντιάλ 2022 που θα γίνει στο Κατάρ από το Νοέμβριο μέχρι και το Δεκέμβριο!

Η παρέα των Φερνάντο Σάντος, Κριστιάνο Ρονάλντο, «πέταξαν» εκτός Παγκοσμίου τη Βόρεια Μακεδονία η οποία έκανε την έκπληξη και απέκλεισε την Ιταλία. Όμως αυτήν τη φορά τα πράγματα ήταν διαφορετικά, καθώς η Πορτογαλία είχε άλλη άποψη.

Το μόνο που απομένει, πλέον, από τους αγώνες των προκριματικών της Ευρωπαϊκής Ζώνης, είναι να γίνει γνωστό το όνομα της τρίτης ομάδας που θα βρεθεί στο Κατάρ, με την Ουαλία να περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στον τελευταίο τελικό των play off, που θα προκύψει από τη νικήτρια του ζευγαριού, Σκωτία-Ουκρανία (ο αγώνας θα διεξαχθεί τον Ιούνιο χωρίς ακόμη να έχει οριστεί η ημερομηνία τέλεσής του).

Πως πέρασε η Πορτογαλία

Η Βόρεια Μακεδονία δεν μπόρεσε να κάνει το δεύτερο συνεχόμενο θαύμα. Απέκλεισε πριν από μερικές ημέρες την Ιταλία στο Παλέρμο, αλλά στο “Ντραγκάο” η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος ήταν άκρως… υποψιασμένη και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς της από την αντίπαλο.

Τα δύο γκολ του Μπρούνο Φερνάντες (32΄ και 65΄) από ασίστ των Ρονάλντο και Ζότα ήταν αρκετά για τους Ίβηρες να φτάσουν στη νίκη με 2-0 και να αποδειχθούν συνεπείς στο ραντεβού τους με μία ακόμη κορυφαία διοργάνωση (6ο σερί Μουντιάλ).

Με το ίδιο σκορ και η Πολωνία στο Μουντιάλ 2022

“Πάτησε γκάζι” στο δεύτερο μέρος η Πολωνία και με τα τέρματα των Λεβαντόφσκι με πέναλτι στο 49΄ (το κέρδισε ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ, Γκρεγκόρζ Κριχόβιακ) και Ζιελίνσκι στο 73΄ επιβλήθηκε με 2-0 της Σουηδίας, στερώντας από το μεγάλο “αστέρι” των Σκανδιναβών, Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς (πέρασε ως αλλαγή στο 80ό λεπτό) την ευκαιρία να παίξει στο τελευταίο Παγκόσμιο Κύπελλο της καριέρας του.

Η Σενεγάλη το έκανε ξανά… και πάει Μουντιάλ

Remake του τελευταίου τελικού του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής παίχτηκε απόψε στη Ντιαμιάντιο! Επτά εβδομάδες μετά την κατάκτηση του τροπαίου στη διοργάνωση του Καμερούν (στις 6 Φεβρουαρίου), η Σενεγάλη “τιμώρησε” ξανά την Αίγυπτο μέσω της διαδικασίας των πέναλτι, αυτή την φορά με 3-1 (1-0 ο κανονικός αγώνας και η παράταση) και η ομάδα του Αλιού Σισέ πήρε τεράστια πρόκριση τους τελικούς του Μουντιάλ, για τρίτη φορά στην ιστορία της μετά το 2002 και 2018, αφήνοντας εκτός διοργάνωσης τους “Φαραώ”!

Η… παρέα του Σαλάχ είχε επικρατήσει στον πρώτο αγώνα με 1-0, ωστόσο, στον αποψινό επαναληπτικό η Σενεγάλη με το γκολ του Ντιά στο 3ο λεπτό ισοφάρισε το σκορ της προηγούμενης αναμέτρησης. Παρά τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων δεν άλλαξε κάτι ούτε στην παράταση και όλα κρίθηκαν στη “ρώσικη ρουλέτα” των πέναλτι.

Εκεί, όπου οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με 4 αποτυχημένες προσπάθειες (πρώτος αστόχησε ο Σαλάχ), στη συνέχεια η Σενεγάλη σκόραρε δύο φορές, σε αντίθεση με τους “Φαραώ” που έχασαν ακόμη ένα με τον Μοσταφά. Αντίθετα, ο Σάντιο Μανέ, όπως είχε κάνει και στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών, ήταν εύστοχος κι έστειλε την ομάδα του στα γήπεδα του Κατάρ.

Βασικός σε όλο το ματς ήταν η Πάπε Αμπού Σισέ του Ολυμπιακού, με τον Σενεγαλέζο να πανηγυρίζει έξαλλα με τους συμπαίκτες του μία ακόμη σπουδαία διάκριση.

Το 0-0 στον πρώτο αγώνα στο “Κουμάσι” ευνόησε τελικά την Γκάνα, η οποία κατάφερε ν΄ αποσπάσει ισοπαλία με γκολ στην Αμπούζα απέναντι στη Νιγηρία (1-1) και χάρις στο εκτός έδρας τέρμα του Παρτέι στο 10΄ κατάφερε να προκριθεί στους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, αφήνοντας εκτός τους “Σούπερ Αετούς”.

Η Γκάνα διατήρησε το αήττητο για 5ο σερί ματς απέναντι στους Νιγηριανούς, με δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες, ενώ από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι απέτυχαν να βρεθούν για 7η φορά σε τελική φάση Μουντιάλ.