14:09
18/06/2024

14:09
18/06/2024

Σούπερ Καπ μπάσκετ: Ο Ολυμπιακός στον τελικό, κέρδισε άνετα (93-65) τον Προμηθέα Πάτρας (βίντεο)

Φάση από το Ολυμπιακός-Προμηθέας Πάτρας / Φωτογραφία: EUROKINISSI

01.10.2022
23:05
Τελευταία ενημέρωση: 02/10/2022 • 8:56
Στον τελικό της διοργάνωσης ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο του αγώνα, έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στον Προμηθέα (93-65) και έκλεισε θέση για τον μεγάλο τελικό του Σούπερ Καπ μπάσκετ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός απέναντι στον Προμηθέα, είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και δεν κοίταξε πίσω σε κανένα σημείο, φτάνοντας εύκολα στη νίκη. Σε ένα αποτέλεσμα που τον στέλνει απέναντι στον Παναθηναϊκό, στον μεγάλο τελικό του Σούπερ Καπ μπάσκετ στη Ρόδο.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 19 πόντους, 7/11 σουτ και 5 ριμπάουντ ήταν ο πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού σε ακόμα ένα παιχνίδι, με τον Άλεκ Πίτερς να ακολουθεί με 17 πόντους και 6/8 σουτ, ενώ 12 πόντους και 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Τζοέλ Μπολομπόι.

Στην αντίπερα όχθη, ο Προμηθέας πρόβαλε αντίσταση μόνο στην πρώτη περίοδο, χάνοντας στη συνέχεια την επαφή του με το σκορ. Ο Τρέβις Σίμπσον με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα, με τον Αρνόλντας Κουλμπόκα να προσθέτει 14 πόντους, την ίδια στιγμή που ο Τζο Γιανγκ ήταν άστοχος, τελειώνοντας το παιχνίδι με 3 πόντους και 1/14 σουτ.