21:36
05/05/2024

21:36
05/05/2024

Super Cup: Στον τελικό με επίδειξη δύναμης ο Ολυμπιακός, νίκησε με 64-84 το Περιστέρι

Στιγμιότυπο από το Περιστέρι - Ολυμπιακός / Φωτογραφία: Eurokinissi

29.09.2023
18:50
Τελευταία ενημέρωση: 30/09/2023 • 10:45
Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα το Περιστέρι

Την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο που κέρδισε πέρσι στο Σούπερ Καπ θα έχει το Σάββατο στη Ρόδο ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 84-64 του Περιστερίου bwin στον 1ο ημιτελικό και θα παίξει στον τελικό (Σάββατο, 20:30) με τον Παναθηναϊκό ή τον ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας

Με τον Τόμας Γουόκαπ να κάνει ό,τι θέλει στην μπροστινή πλευρά του γηπέδου και τους Πεςιραιώτες γενικά να παίζουν εκπληκτική άμυνα, η διαφορά πήγε γρήγορα στο +9 (3-12, 5′). Το τάιμ άουτ του Σπανούλη δεν άλλαξε ούτε τον ρυθμό ούτε την εικόνα της ομάδας του και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να μην το εκμεταλλευτεί και με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς το σκορ έγινε 3-16 (7′).

Η είσοδος του Ξανθόπουλου έφερε μία αίσθηση ηρεμίας στο Περιστέρι (12-18, 9′) με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 20-27 χάρη σε 2/2 τρίποντα από τον Χαντς και δύο τρίποντα από Λαρεντζάκη και Γουίλιαμς Γκος.

Το Περιστέρι μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πόντους του Χαντς και του Ντάνγκουμπιτς, όχι απλά μείωσε, αλλά προσπέρασε με 30-29 (13′). Η επιστροφή του Γουόκαπ στο παρκέ άλλαξε το επίπεδο έντασης των «ερυθρόλευκων». Η πίεση στην άμυνα ανέβηκε και φυσικά αυτή έφερε πιο εύκολα καλάθια στην άλλη πλευρά του γηπέδου (30-39, 17′). Λούντζης, Γκος, Γουόκαπ και Πίτερς σκόραραν με κάθε τρόπο και ήταν οι κύριοι υπεύθυνοι για το σκορ ημιχρόνου (36-46).

Τα εύστοχα σουτ από τα 6.75 των Κάνααν και Γουόκαπ διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο πόντων (44-56, 24′). Ο Σπανούλης έκανε αρκετές αλλαγές σε μία προσπάθεια να βρει τους κατάλληλους πέντε παίκτες που θα βοηθούσαν την ομάδα του ρίξει τη διαφορά. Ο χρόνος κυλούσε χωρίς να το καταφέρνουν κι η βασική αιτία ήταν η αμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων». Ο Μιλουτίνοφ πήρε μπάλες κοντά στο καλάθι, βρήκε πόντους και έτσι έδωσε προβάδισμα 14 πόντων στον Ολυμπιακό (47-61, 29′).

Το Περιστέρι ήθελε να κάνει μία τελευταία προσπάθεια, όμως ο Γουίλιαμς Γκος με κλεψίματα και πόντους στην μπροστινή πλευρά του παρκέ του… έκοψε τα φτερά (55-70, 34′). Μέχρι το τέλος του αγώνα, οι παίκτες του Ολυμπιακού έμειναν συγκεντρωμένοι, το Περιστέρι κουράστηκε και ο ημιτελικός ολοκληρώθηκε με σκορ 64-84.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 36-46, 50-63, 64-84