00:21
04/05/2024

00:21
04/05/2024

Σανγκάη: Πέρασε και στο «διπλό» ο Τσιτσιπάς – Νίκησε μαζί με τον Χάασε το δίδυμο των Αμερικανών

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε αγώνα του στη Σανγκάη / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

08.10.2023
13:52
Τελευταία ενημέρωση: 08/10/2023 • 22:10
Νίκη με 2-1 σετ

Ίδρωσε αλλά τα κατάφερε ο Στέφανος Τσιτσιπάς και στη Σανγκάη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση και του «διπλού». Αφού χρειάστηκαν… ανατροπή, Στέφανος Τσιτσιπάς και Ρόμπιν Χάασε, επικράτησαν με 2-6, 6-3, 10-8 σε 71 λεπτά των Αμερικανών Λάμονς/Γουίθροου και προκρίθηκαν στη φάση των «16» του Shanghai Masters.

Βρέθηκαν ένα σετ πίσω, μετά από ένα καθοριστικό break των αντιπάλων τους στο έκτο game (2-4), όμως επέστρεψαν δυναμικά στο δεύτερο, προηγήθηκαν με 3-0, κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το τέλος και έκαναν το 1-1.
Στο σούπερ tie break βρέθηκαν πίσω με 2-0 και 5-3, αλλά κατάφεραν στη συνέχεια να πάρουν προβάδισμα με 9-7, πριν «κλείσουν» τον αγώνα στο δεύτερο match point τους.

Στους «16» θα αναμετρηθούν με τους Αυστραλούς Ντε Μινόρ/Παρσέλ, οι οποίοι απέκλεισαν με 6-7(3), 6-1, 11-9 τους επικεφαλής του ταμπλό Ντόντιγκ/Κράιτσεκ.