18:43
27/04/2024

18:43
27/04/2024

Προκριματικά Euro 2024: Ψυχωμένη η Εθνική, πήρε την ισοπαλία (2-2) από τη Γαλλία (βίντεο)

Η Εθνική Ελλάδας ισόπαλη με τη Γαλλία / Φωτογραφία: EUROKINISSI

21.11.2023
23:36
Τελευταία ενημέρωση: 22/11/2023 • 11:19
Φοβερή εμφάνιση από την Εθνική Ελλάδας

Μεγάλο ματς από την Εθνική Ελλάδας, έφτασε μια ανάσα από τη νίκη κόντρα στη Γαλλία αλλά πήρε την ισοπαλία μένοντας στο 2-2 στην κατάμεστη Νέα Φιλαδέλφεια.

Φοβερή εμφάνιση στο β’ ημίχρονο από την Ελλάδα, ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 με γκολ των Μπακασέτα και Ιωαννίδη αλλά η γκολάρα του Φοφανά έδωσε τον βαθμό στους Γάλλους.

Έτσι η Εθνική μας θα πάει με αναπτερωμένο το ηθικό στα ματς του Μαρτίου για να διεκδικήσει μια θέση στα τελικά του Euro 2024. Πρώτος αντίπαλος το Καζακστάν στις 21 Μαρτίου στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Το ματς

To ματς δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές διαφοροποιήσεις, όσον αφορά τα θεωρητικά βασικά σχήματά τους. Ομως ακόμα κι αυτό δεν εμπόδισε τους Γάλλους να ξεδιπλώσουν στο χορτάρι της OPAP Arena τις αρετές εκείνες που την αναδεικνύουν σε μία απο τις κορυφαίες ομάδες του πλανήτη. Φοβερή ταχύτητα, άψογη μετάβαση και ασφυκτικό pressing που ανάγκασε την Ελλάδα σε παθητικό ρόλο στο α΄ ημίχρονο. Στο διάστημα αυτό οι «τρικολόρ» είχαν ένα δοκάρι με τον Γκριζμάν το 33΄ και άνοιξαν το σκορ με τον Κόλο Μουανί στο 44΄. Ο επιθετικός της Παρί, μετά από συνδυασμό με τον Ζιρού, «κεραυνβόλησε» από πολύ δύσκολη γωνία τον Βλαχοδήμο και έγραψε το 0-1 λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Ο κάπτεν της Εθνικής με ένα ασύλληπτο σουτ σε φάση διαρκείας στα καρέ του Σαμπά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τον Γάλλο κίπερ να μην μπορεί να αποσοβήσει το γκολ.

Το δεύτερο γκολ της γαλανόλευκης πιστώνεται σε μεγάλο βαθμό ο Δημήτρης Γιαννούλης ο οποίος με μια ασύλλυπτη ενέργεια απέφυγε έναν αντίπαλο και έστρωσε στον Ιωαννίδη που εκτέλεσε με μια επαφή.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 74ο λεπτό χάρη στο υπέροχο τελείωμα του Γιουσούφ Φοφανά το οποίο ο Βλαχοδήμος δεν μπόρεσε να αποσοβήσει.

Το υπόλοιπο του αγώνα εξελίχθηκε σε μονόλογο των Γάλλων που πολίορκησαν την ελληνική περιοχή, αδυνατούσαν ωστόσο να δημιουργήσουν ευκαιρία. Μέχρι το 90΄ όταν σε προσπάθεια του Κομάν η μπάλα βρήκε στον Ζέκα και στη συνέχεια χτύπησε και στα δύο κάθετα δοκάρια, αλλά δεν πέρασε τη γραμμή! Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος κράτησε την ισοπαλία καθώς απέκρουσε το σουτ του Μπαπέ τόσο, όσο χρειαζόταν για να στείλει τη μπάλα δοκάρι και έξω!

Ελλάδα-Γαλλία 2-2

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα (85′ λ. τρ. Σάλιακας), Ρέτσος, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Μπουχαλάκης, Γαλανόπουλος (67′ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας (86′ Κωνσταντέλιας), Μασούρας (77′ Παυλίδης), Ιωαννίδης (77′ Ζέκα).

ΓΑΛΛΙΑ: Σαμπά, Κουντέ (64′ Κλος), Σαλιμπά, Λ. Ερναντές (85′ Ντισασί), Τ. Ερναντές, Φοφανά, Ραμπιό, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (65′ Κομάν), Κολό Μουανί (64′ Εμπαπέ), Ζιρού (70′ Μ. Τουράμ).