Προκριματικά Champions League: Στους ομίλους με δυο νίκες η Μπενφίκα, πρόκριση με ανατροπή για Βικτόρια Πλζεν και Μακάμπι Χάιφα (βίντεο)

23:59
Τελευταία ενημέρωση: 24/08/2022 • 9:06
Όσα έγιναν στις αποψινές αναμετρήσεις για τα προκριματικά του Champions League

Με τρεις αναμετρήσεις συνεχίστηκε η φάση των πλέι οφ στα προκριματικά του Champions League.

Στην Πορτογαλία, η Μπενφίκα υποδέχθηκε την Ντιναμό Κιέβου στη ρεβάνς τους υπέρ της 2-0 από το πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη στην ουδέτερη Πολωνία.

Οι «Λουζιτανοί» ήταν καταιγιστικοί, μην αφήνοντας περιθώρια στους Ουκρανούς, και καθάρισαν τη νίκη και την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο.

Στο 27ο λεπτό ο Νικολάς Οταμέντι άνοιξε το σκορ για την Μπενφίκα, η οποία πέτυχε δυο ακόμα γκολ πριν την ανάπαυλα, στο 40ο λεπτό με τον Ράφα Σίλβα και στο 42ο λεπτό με τον Βραζιλιάνο Νταβίντ Νέρες.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το 3-0 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Γάλλου Τουρπέν.

Στο Βελιγράδι, μέσα σε μια καυτή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του, ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξένησε την Μακάμπι Χάιφα στη ρεβάνς του 1-1 στο Ισραήλ.

Οι Σέρβοι βρήκαν δυο γρήγορα γκολ στο πρώτο μέρος αλλά το γκολ του Σούντγκρεν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έκανε το σκορ 2-1.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεζαν για το τρίτο γκολ αλλά η Μακάμπι ήταν αυτή που σκόραρε με αυτογκόλ του Πάφκοφ στο 90′ για την μεγάλη πρόκριση των Ισραηλινών.

Τέλος, στην Τσεχία, η Βικτόρια Πλζεν είδε την Καραμπάγκ να προηγείται με τον Όζομπιτς στο 38ο λεπτό αλλά δεν το έβαλε κάτω.

Στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ των Κόπιτς στο 58′ και Κλιμέντ στο 73′ ανέτρεψε το σκορ, κάνοντας το 2-1 και πανηγύρισε την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Τα αποτελέσματα των πλέι οφ του Champions League

• Μπενφίκα (Πορτογαλία) – Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) 3-0 (27′ Οταμέντι, 40′ Σίλβα, 42′ Νέρες)
  • Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) – Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 2-2 (27′ Πέσιτς, 43′ Ίβανιτς – 45′ Σούντγκρεν, 90′ αυτ. Πάφκοφ)
  • Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) – Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 2-1 (58′ Κόπιτς, 73′ Κλιμέντ – 38′ Όζομπιτς)